• A-
  • A
  • A+
четврток, 24 мај 2018, 

Свет

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Каракас, 21 мај 2018 (МИА) - Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчер... повеќе...

 
Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на црква во Чеченија

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на црква во Чеченија

Москва, 20 мај 2018 (МИА) - Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашниот напад врз ... повеќе...

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Казабланка, 20 мај 2018 (МИА) - Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланк... повеќе...

САД: Изборите во Венецуела не се легитимни

САД: Изборите во Венецуела не се легитимни

Вашингтон, 20 мај 2018 (МИА) - Портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт изјави ... повеќе...

Во Конго од ебола починаа 26 лица, утре почнува вакцинација

Во Конго од ебола починаа 26 лица, утре почнува вакцинација

Киншаса, 20 мај 2018 (МИА) - Во болниците  во Демократска Република Конго утре ќе почне вакцинација ... повеќе...

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Рамала, 20 мај 2018 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болни... повеќе...

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

Вашингтон, 20 мај 2018 (МИА) - Кина и САД се договорија дека нема да водат трговска војна и дека ќе ... повеќе...

Борците на „Исламска држава“ ја напуштиле последната бунтовничка енклава во близина на Дамаск

Борците на „Исламска држава“ ја напуштиле последната бунтовничка енклава во близина на Дамаск

Бејрут, 20 мај 2018 (МИА) - Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права соопшти дека група бо... повеќе...

Мун и Трамп разговарале за Северна Кореја

Мун и Трамп разговарале за Северна Кореја

Сеул, 20 мај 2018 (МИА) – Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин телефонски разговарал со американск... повеќе...

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Каракас, 20 мај 2018 (МИА) – Во Венецуела денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очеку... повеќе...

Кина спроведе воени вежби со тешки бомбардери на остров во Јужното Кинеско Море

Кина спроведе воени вежби со тешки бомбардери на остров во Јужното Кинеско Море

Пекинг, 20 мај 2018 (МИА) - Кинески бомбардер со голем дострел за првпат изврши полетувања и слетува... повеќе...

„Билд ам Зонтаг“: Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран

„Билд ам Зонтаг“: Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран

Берлин, 20 мај 2018 (МИА) - Дипломати од Европа, Кина и Русија разгледуваат нов договор со Иран во н... повеќе...

Меланија Трамп се врати во Белата куќа после операција

Меланија Трамп се врати во Белата куќа после операција

Вашингтон, 19 мај 2018 (МИА) – Првата дама на САД Меланија Трамп се врати во Белата куќа после прест... повеќе...

ЕУ до СТО достави список со американски стоки за кои планира повисоки царини

ЕУ до СТО достави список со американски стоки за кои планира повисоки царини

Женева, 19 мај 2018 (МИА) - Европската унија официјално составила список со американски стоки кои мо... повеќе...

Куба формира специјална комисија за утврдување на причините за авионската несреќа

Куба формира специјална комисија за утврдување на причините за авионската несреќа

Хавана, 19 мај 2018 (МИА) -  Кубанскиот претседател Мигел Диаз-Канел изјави дека е формирана специја... повеќе...

Пенс: Администрацијата на Трамп ќе се фокусира на безбедноста во училиштата

Пенс: Администрацијата на Трамп ќе се фокусира на безбедноста во училиштата

Вашингтон, 19 мај 2018 (МИА) - Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, неколку часа по нападот во училиш... повеќе...

Осуммина загинати, 40 повредени при експлозии на стадион во Авганистан

Осуммина загинати, 40 повредени при експлозии на стадион во Авганистан

Џалалабад, 19 мај 2018 (МИА) - Најмалку осум лица загинаа, а 40 се повредени при неколку експлозии н... повеќе...