• A-
  • A
  • A+
недела, 22 април 2018, 

Свет

САД и се закануваат со санкции на Турција поради руските С-400

САД и се закануваат со санкции на Турција поради руските С-400

Вашингтон, 18 април 2018 (МИА) - Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, мож... повеќе...

 
Меркел-Курц: Не постои воено решение за Сирија

Меркел-Курц: Не постои воено решение за Сирија

Берлин, 18 април 2018 (МИА) - Канцеларите на Германија и Австрија, Ангела Мрекел и Себастијан Курц д... повеќе...

Трамп: Не го сменив Коми поради истрагата за Русија

Трамп: Не го сменив Коми поради истрагата за Русија

Палм Бич, 18 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска објави дека не го раз... повеќе...

Бунтовниците во Думајар се разоружуваат и заминуваат од градот

Бунтовниците во Думајар се разоружуваат и заминуваат од градот

Дамаск, 18 април 2018 (МИА) - Сириските државни медиуми објавија дека бунтовниците во градот Думајар... повеќе...

Јапонски владин функционер поднесе оставка поради обвиненија за сексуално вознемирување

Јапонски владин функционер поднесе оставка поради обвиненија за сексуално вознемирување

Токио, 18 април  2018 (МИА) - Генералниот секретар на јапонското Министерство за финансии, Џуничи Фу... повеќе...

Поради вооружен напад одложена посетата на инспекторите на ОПЦВ на Дума

Поради вооружен напад одложена посетата на инспекторите на ОПЦВ на Дума

Хаг, 18 април 2018 (МИА) - Генералниот директор на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ... повеќе...

Поради украден боздоган прекината седница на Парламентот на Нигерија

Поради украден боздоган прекината седница на Парламентот на Нигерија

Абуџа, 18 април (МИА) - Седницата во Горниот дом на нигерискиот Парламент е прекината денеска, откак... повеќе...

Делови од Самитот на двете Кореји ќе се пренесуваат во живо на телевизија

Делови од Самитот на двете Кореји ќе се пренесуваат во живо на телевизија

Сеул, 18 април 2018 (МИА) - Северна и Јужна Кореја се договорија да дозволат делови од Самитот следн... повеќе...

Трамп потврди дека Помпео имал средба со Ким

Трамп потврди дека Помпео имал средба со Ким

Вашингтон, 18 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потврди дека Мајк По... повеќе...

Во Јужен Судан ослободени над 200 деца војници

Во Јужен Судан ослободени над 200 деца војници

Џуба, 18 април 2018 (МИА) - Повеќе од 200 деца војници се ослободени и се вратени во нивните семејст... повеќе...

Одложена посетата на инспекторите на ОЗХО на Дума

Одложена посетата на инспекторите на ОЗХО на Дума

Хаг, 18 април 2018 (МИА) – Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје одложија посета... повеќе...

САД засега нема да воведе санкции кон Русија

САД засега нема да воведе санкции кон Русија

Москва, 18 април 2018 (МИА) - САД ја извести Русија дека  за сега нема да воведува нови санкции кон ... повеќе...

Саудиска Арабија ги преиспитува плановите за приватизација на вториот најголем аеродром

Саудиска Арабија ги преиспитува плановите за приватизација на вториот најголем аеродром

Ријад, 18 април 2018 (МИА) - Саудиска Арабија најави дека ќе го стопира процесот на приватизација на... повеќе...

Кина ги намали задолжителните резерви на банките за 1 процент

Кина ги намали задолжителните резерви на банките за 1 процент

Пекинг, 18 април 2018 (МИА) - Народната банка на Кина неочекувано најави дека ги намалува задолжител... повеќе...

Војската на Мјанмар ставена на црната листа на ОН поради силување припаднички на Рохинџи

Војската на Мјанмар ставена на црната листа на ОН поради силување припаднички на Рохинџи

Њујорк, 18 април 2018 (МИА) – ОН ја ставија мјанмарската армија на црната листа, поради постоењето о... повеќе...

Сикорски се обидува да добие германска зделка за борбени хеликоптери вредна 4 милијарди евра

Сикорски се обидува да добие германска зделка за борбени хеликоптери вредна 4 милијарди евра

Берлин, 18 април 2018 (МИА) - Локид Мартин, преку својата компанија Сикорски, потпиша договори со ге... повеќе...

Си-Ен-ЕН: Кинескиот претседател ќе ја посети Северна Кореја

Си-Ен-ЕН: Кинескиот претседател ќе ја посети Северна Кореја

Атланта, 18 април 2018 (МИА) – Кинескиот претседател Си Џинпинг има намера да го посети Пјонгјанг, о... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...