• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Свет

САД се надеваат на договор за измени на иранскиот нуклеарен договор

САД се надеваат на договор за измени на иранскиот нуклеарен договор

Женева, 19 април 2018 (МИА) - Вашингтон се надева дека ќе постигне договор со Велика Британија, Герм... повеќе...

 
Ирачки авиони извршија напади врз позиции на ИД во Сирија

Ирачки авиони извршија напади врз позиции на ИД во Сирија

Дамаск, 19 април 2018 (МИА) - Ирачкото Воено воздухопловство во координација со сириската армија, де... повеќе...

Израелски војници физички малтретирале тројца палестински новинари

Израелски војници физички малтретирале тројца палестински новинари

Ерусалим, 19 април 2018 (МИА) - Израелски војници физички малтретирале тројца новинари Палестинци, с... повеќе...

Ким Џонг-ун на својата сопруга и додели титула прва дама

Ким Џонг-ун на својата сопруга и додели титула прва дама

Пјонгјанг, 19 април 2018 (МИА) - Сееренокорејскиот претседател Ким Џонг-ун на својата сопруга и доде... повеќе...

Парламентот на Киргистан и изгласа недоверба на Владата

Парламентот на Киргистан и изгласа недоверба на Владата

Бишкек, 19 април 2018 (МИА) - Парламентот на Киргистан денеска и изгласа недоверба на Владата на пре... повеќе...

Белгиски фирми извезувале забранети хемиски супстанци во Сирија

Белгиски фирми извезувале забранети хемиски супстанци во Сирија

Брисел, 19 април 2018 (МИА) - Три белгиски фирми се обвинети дека помеѓу 2014 и 2016 година во Сириј... повеќе...

Умерен земјотрес во близина на нуклеарна централа во Иран

Умерен земјотрес во близина на нуклеарна централа во Иран

Техеран, 19 април (МИА) – Земјотрес со интензитет од 5,9 по Рихтеровата скала денеска ја погоди јужн... повеќе...

Ранг листа  на светски армии за 2018 година на порталот  „Глобал фајерпауер“

Ранг листа на светски армии за 2018 година на порталот „Глобал фајерпауер“

Лондон, 19 април 2018 (МИА) - Меѓународни воени експерти објавија рејтинг на најмоќни армии во свето... повеќе...

Матис ја обвини Сирија дека не ги пушта инспекторите од ОПЦВ до локациите на наводниот хемиски напад

Матис ја обвини Сирија дека не ги пушта инспекторите од ОПЦВ до локациите на наводниот хемиски напад

Вашингтон, 19 април 2018 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Џим Матис ја обвини сириската Вла... повеќе...

Земјотрес во Индонезија: двајца мртви, огромна материјална штета

Земјотрес во Индонезија: двајца мртви, огромна материјална штета

Џакарта, 19 април 2018 (МИА) – Две лица загинаа и најмалку 21 се повредени во земјотрес што ја погод... повеќе...

Сирија и предала на Русија две неиспукани ракети од нападите на 14 април

Сирија и предала на Русија две неиспукани ракети од нападите на 14 април

Дамаск, 19 април 2018 (МИА) – Две неиспукани крстосувачки ракети од нападите на САД, Британија и на ... повеќе...

Трамп: Притисок врз Северна Кореја се додека земјата не се откаже од нуклеарното оружје

Трамп: Притисок врз Северна Кореја се додека земјата не се откаже од нуклеарното оружје

Вашингтон, 19 април 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека кампањата за мак... повеќе...

Истражување: Американците фрлаат 150.000 тони храна дневно

Истражување: Американците фрлаат 150.000 тони храна дневно

Вашингтон, 19 април 2018 (МИА) - Американците фрлаат речиси 150.000 тони храна дневно или повеќе од ... повеќе...

Северна Кореја: В петок седница на Централниот комитет заради „актуелниот историски период“

Северна Кореја: В петок седница на Централниот комитет заради „актуелниот историски период“

Сеул, 19 април (МИА) – Северна Кореја ќе одржи пленарна седница на Централниот комитет на владејачка... повеќе...

Мигел Дијаз-Канел единствен кандидат за нов претседател на Куба

Мигел Дијаз-Канел единствен кандидат за нов претседател на Куба

Хавана, 18 април 2018 (МИА) - Кубанската Влада денеска го предложи 57-годишниот Мигел Дијаз-Канел за... повеќе...

Во Саудиска Арабија отворено првото кино по повеќе од 25 години

Во Саудиска Арабија отворено првото кино по повеќе од 25 години

Ријад, 18 април 2018 (МИА) - Со кино проекција на американскиот филм „Црн пантер“, во Ријад денеска ... повеќе...

САД и се закануваат со санкции на Турција поради руските С-400

САД и се закануваат со санкции на Турција поради руските С-400

Вашингтон, 18 април 2018 (МИА) - Купувањето на систем за противвоздушна одбрана С-400 од Русија, мож... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...