• A-
  • A
  • A+
недела, 22 април 2018, 

Свет

Мун: Северна Кореја не бара повлекување на американските трупи

Мун: Северна Кореја не бара повлекување на американските трупи

Сеул, 20 април 2018 (МИА) – Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун не бара повлекување на американските... повеќе...

 
Земјотрес во Канада, почуствуван и во Детроит

Земјотрес во Канада, почуствуван и во Детроит

Отава, 20 април 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 3,6 степени по Рихтеровата скала го погоди ј... повеќе...

Свазиленд го менува името

Свазиленд го менува името

Мбабане, 20 април 2018 (МИА) – Кралот на Свазиленда Мсвати Трети изјави дека државата ќе го смени им... повеќе...

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Шеснаесет земји со одлука за следење на корупцијата во Венецуела

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Министрите за финансии од неколку јужноамерикански држави, како и о... повеќе...

Американско-руски консултации за подобрување на билатералните односи

Американско-руски консултации за подобрување на билатералните односи

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џон Болтон пред ... повеќе...

Иран: Реакцијата на Техеран за американското повлекување од нуклеарниот договор ќе биде непријатна

Иран: Реакцијата на Техеран за американското повлекување од нуклеарниот договор ќе биде непријатна

Њујорк, 20 април 2018 (МИА) – Иран ги предупреди САД за непријатни последици доклку таа држава се по... повеќе...

САД се сомневаат во способноста на Турција да организира фер избори во вонредна ситуација

САД се сомневаат во способноста на Турција да организира фер избори во вонредна ситуација

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - САД изразија сомнеж во способноста на Турција да организира фер изб... повеќе...

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија на разговори со Лавров

Специјалниот пратеник на ОН за Сирија на разговори со Лавров

Ријад, 20 април 2018 (МИА) – Специјалниот пратеник на ОН за Сирија, Стафан де Миструра денеска во Мо... повеќе...

Четворица саудиски припадници на силите за безбедност загинаа во напад врз контролен пункт

Четворица саудиски припадници на силите за безбедност загинаа во напад врз контролен пункт

Ријад, 20 април 2018 (МИА) – Четири лица од саудиските служби за безбедност беа убиени вчера во воор... повеќе...

Пентагон: Сирија и понатаму може да изведе „ограничени напади“

Пентагон: Сирија и понатаму може да изведе „ограничени напади“

Вашингтон, 19 април 2018 (МИА) - Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската Влада е п... повеќе...

Захарова: Во Сирија пронајден хлор од Германија и димни бомби од Велика Британија

Захарова: Во Сирија пронајден хлор од Германија и димни бомби од Велика Британија

Москва, 19 април 2018 (МИА) - Контејнери со хлор од Германија и чадни бомби од британскиот град Солс... повеќе...

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Токио, 19 април 2018 (МИА) - Јапонската фармацевтска компанија Такада ја обнови својата понуда од 63... повеќе...

Столтенберг: НАТО не планира да го зголеми военото присуство во балтичките земји

Столтенберг: НАТО не планира да го зголеми военото присуство во балтичките земји

Хаг, 19 април 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијан... повеќе...

Фејсбук бега од Ирска за да се спаси од новите регулативи на ЕУ

Фејсбук бега од Ирска за да се спаси од новите регулативи на ЕУ

Сан Франциско, 19 април 2018 (МИА) - Фејсбук работи на префрлање на своите административни одделениј... повеќе...

Ирак, Иран, Сирија и Русија се координираат во борбата против тероризмот

Ирак, Иран, Сирија и Русија се координираат во борбата против тероризмот

Багдад, 19 април 2018 (МИА) - Претставници на министерствата за одбрана и на армиите на Ирак, Иран, ... повеќе...

Дијаз-Канел: Продолжуваме по патот на револуцијата

Дијаз-Канел: Продолжуваме по патот на револуцијата

Хавана, 19 април 2018 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Куба, Марио Дијаз-Канел денеска во своето... повеќе...

Мун: Јужна и Северна Кореја треба да потпишат мировен договор

Мун: Јужна и Северна Кореја треба да потпишат мировен договор

Сеул, 19 април 2018 (МИА) - Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска побара да се склучи ми... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...