• A-
  • A
  • A+
четврток, 24 мај 2018, 

Свет

Пенс: Брз одговор на САД на протерувањето дипломати од Венецуела

Пенс: Брз одговор на САД на протерувањето дипломати од Венецуела

Вашингтон, 23 мај 2018 (МИА) - Американскиот потпретседател Мајкл Пенс денеска изјави дека САД „брзо... повеќе...

 
Вработен во Конзулат на САД во Кина пријавил „необични симптоми“

Вработен во Конзулат на САД во Кина пријавил „необични симптоми“

Пекинг, 23 мај 2018 (МИА) - Член на персоналот на Конзулатот на САД во јужниот кинески град Гуангжу ... повеќе...

Кремљ не почнал со подготовки за средба Путин-Трамп

Кремљ не почнал со подготовки за средба Путин-Трамп

Москва, 23 мај 2018 (МИА) - Подготовките за средба меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Пут... повеќе...

Над 50 загинати во тропско невреме во Сомалија

Над 50 загинати во тропско невреме во Сомалија

Могадишу, 23 мај 2018 (МИА) - Над 50 лица загинаа во невремето проследено со силен ветер и поројни д... повеќе...

Набих Бери реизбран за претседател на либанскиот Парламент

Набих Бери реизбран за претседател на либанскиот Парламент

Бејрут, 23 мај 2018 (МИА) - Либанскиот Парламент денеска го избра лидерот на шиитското движење Амал,... повеќе...

Францускиот премиер ја откажа посетата на Израел

Францускиот премиер ја откажа посетата на Израел

Париз, 23 мај 2018 (МИА) - Францускиот премиер Едуар Филип ја откажа посетата на Израел, превидена з... повеќе...

Значително поефтинување на Тесла автомобилите за кинескиот пазар

Значително поефтинување на Тесла автомобилите за кинескиот пазар

Сан Франциско, 23 мај 2018 (МИА) - Американскиот производител на електрични автомобили Тесла најави ... повеќе...

Заразени од ебола во ДР Конго побегнале од карантин и починале

Заразени од ебола во ДР Конго побегнале од карантин и починале

Киншаса, 23 мај 2018 (МИА) - Починаа двајца од тројцата пациенти заразени со ебола, кои побегнаа од ... повеќе...

Кинеската Централна банка најави дека ќе ја подобри својата транспарентност

Кинеската Централна банка најави дека ќе ја подобри својата транспарентност

Пекинг, 23 мај 2018 (МИА) - Централната банка на Кина денеска најави дека ќе го подобри изнесувањето... повеќе...

Дупки во тревникот на Белата куќа (ВИДЕО)

Дупки во тревникот на Белата куќа (ВИДЕО)

Вашингтон, 23 мај 2018 (МИА) - Медиумската мрежа Гласот на Америка јави дека нејзиниот новинар Стив ... повеќе...

Ердоган му го честиташе реизборот на Мадуро за претседател на Венецуела

Ердоган му го честиташе реизборот на Мадуро за претседател на Венецуела

Анкара, 23 мај 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му го честиташе резиборот на св... повеќе...

Дамаск: Не разгледуваме повлекување на иранските сили во Сирија

Дамаск: Не разгледуваме повлекување на иранските сили во Сирија

Дамаск, 23 мај 2018 (МИА) - Прашањето за повлекување на иранските сили од Сирија, воопшти „не е пред... повеќе...

Генерал-мајор Багери: Иран нема да бара дозвола од никого за да развива оружје

Генерал-мајор Багери: Иран нема да бара дозвола од никого за да развива оружје

Техеран, 23 мај 2018 (МИА) - Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили генерал-мајор М... повеќе...

Мишел Темер нема повторно да се кандидира  за претседател на Бразил

Мишел Темер нема повторно да се кандидира за претседател на Бразил

Бразилија, 23 мај 2018 (МИА) -  Бразилскиот претседател Мишел Темер ги потврди медиумските написи де... повеќе...

Почина писателот Филип Рот, добитник на Пулицерова награда

Почина писателот Филип Рот, добитник на Пулицерова награда

Вашингтон, 23 мај 2018 (МИА) -  Американскиот книжевник Филип Рот почина во текот на ноќта во 85-тат... повеќе...

Хондурас: Девет лица повредени при уривање на авион

Хондурас: Девет лица повредени при уривање на авион

Тегусигалпа, 23 мај 2018 (МИА) - Приватен авион кој сообраќал од САД се урна на крајот од пистата на... повеќе...

Помпео: САД и натаму работат на Самитот со Северна Кореја

Помпео: САД и натаму работат на Самитот со Северна Кореја

Вашингтон, 23 мај 2018 (МИА)  - САД и натаму работат на тоа историскиот Самит со Северна Кореја да с... повеќе...