• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Свет

Москва: Трката во вооружување стана реална опасност

Москва: Трката во вооружување стана реална опасност

Москва, 15 април 2018 (МИА) - Трката во вооружување во светот денес стана опасна реалност, поради ак... повеќе...

 
Хејли: САД нема да си заминат од Сирија додека не остварат три цели

Хејли: САД нема да си заминат од Сирија додека не остварат три цели

Вашингтон, 15 април 2018 (МИА) - САД нема да ги повлечат своите војници од Сирија се додека не оства... повеќе...

Трамп упати нова навреда кон Џејмс Коми

Трамп упати нова навреда кон Џејмс Коми

Вашингтон, 15 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска упати нова навреда к... повеќе...

Самит на Арапската лига: Ријад бара осуда на „бесрамното мешање“ на Иран

Самит на Арапската лига: Ријад бара осуда на „бесрамното мешање“ на Иран

Ријад, 15 април 2018 (МИА) - Саудискиот крал Салман денеска на отворањето на Самитот на Арапската ли... повеќе...

Дванаесет вработени во „Епл“ уапсени за истекување информации

Дванаесет вработени во „Епл“ уапсени за истекување информации

Купертино, 15 април 2018 (МИА) - Американскиот информатички гигант „Епл“ открил дека 29 негови врабо... повеќе...

Нетанјаху: Мешањето на Иран во Сирија е главна закана за Блискиот Исток

Нетанјаху: Мешањето на Иран во Сирија е главна закана за Блискиот Исток

Ерусалим, 15 април 2018 (МИА) - Обидите на Иран за засилување на своето воено присуство во Сирија пр... повеќе...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Лондон, 15 април 2018 (МИА) - Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедн... повеќе...

Папата Франциско се помоли за мир во Сирија

Папата Франциско се помоли за мир во Сирија

Ватикан, 15 април 2018 (МИА) - Папата Франциско ја посвети својата денешна молитва во Ватикан на Сир... повеќе...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Дамаск, 15 април 2018 (МИА) - Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратени... повеќе...

„Билд“: Повеќе од половина од Германците велат дека има реони во кои законот не важи

„Билд“: Повеќе од половина од Германците велат дека има реони во кои законот не важи

Берлин, 15 април 2018 (МИА) - Анкета на германскиот весник „Билд“ покажа дека над половина од Герман... повеќе...

Албанија и Косово ги подржаа  нападите врз Сирија предводени од САД

Албанија и Косово ги подржаа нападите врз Сирија предводени од САД

Тирана, 15 април 2018(МИА) – Албанија и Косово застанаа зад воздушнте напади врз Сирија што ги извед... повеќе...

Четворица полицајци убиени во бунтовнички напад во источен Авганистан

Четворица полицајци убиени во бунтовнички напад во источен Авганистан

Кабул, 15 април 2018 (МИА) - Најмалку четворица авганстански полицајци биле убиени, а петмина ранети... повеќе...

Четири жртви на големо невреме во САД

Четири жртви на големо невреме во САД

Вашингтон, 15 април 2018 (МИА) - Бура ги зафати САД, предизвикувајќи најмалку четири смртни случаи в... повеќе...

Кинески патнички авион принудно слета поради инцидент

Кинески патнички авион принудно слета поради инцидент

Пекинг, 15 април 2018 (МИА) - Патнички авион на кинеската авиокомпанија Ер Чајна денеска морал прину... повеќе...

Директорот на Старбакс им се извини на двајцата Афроамериканци уапсени во Филаделфија

Директорот на Старбакс им се извини на двајцата Афроамериканци уапсени во Филаделфија

Филаделфија, 15 април 2018 (МИА) - Директорот на светскиот синџир кафулиња Старбакс Кевин Џонсон им ... повеќе...

Франција,САД и Британија со нова нацрт резолуција за Сирија

Франција,САД и Британија со нова нацрт резолуција за Сирија

Њујорк, 15април (МИА) – Франција, САД и Велика Британија претставија на 12 партнери во Советот за бе... повеќе...

Војник од силите на ОН и 10 француски војници ранети во џихадистички напад во Мали

Војник од силите на ОН и 10 француски војници ранети во џихадистички напад во Мали

Бамако, 15април (МИА) – Војник од сили на ОН во Мали е убиен и 10 француски војници се ранети во џиа... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...