• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Свет

Индија ќе конфискува имоти на економски престапници кои ја напуштиле земјата

Индија ќе конфискува имоти на економски престапници кои ја напуштиле земјата

Њу Делхи, 21 април 2018 (МИА) - Индиската Влада усвои предлог-закон со кој се овозможува конфискувањ... повеќе...

 
Рохани: Ако САД се повлечат, можат да „очекуваат неочекувано“

Рохани: Ако САД се повлечат, можат да „очекуваат неочекувано“

Техеран, 21 април 2018 (МИА) - Иранската организација за атомска енергија е подготвена и на „очекува... повеќе...

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Руско МНР: Инспектори на ОПЦВ пристигнаа во Дума

Дамаск, 21 април 2018 (МИА) - Инспектори на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) го по... повеќе...

Шеесет и шест сенатори бараат од Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

Шеесет и шест сенатори бараат од Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА) - Шеесет и шест американски сенатори потпишаа писмо, со кое се повику... повеќе...

Германија: Одлуката на Пјонгјанг е правилна, но мора да ја разоткрие нуклеарната програма

Германија: Одлуката на Пјонгјанг е правилна, но мора да ја разоткрие нуклеарната програма

Берлин, 21 април 2018 (МИА) - Одлуката на Северна Кореја веднаш да ги прекине нуклеарните и ракетни ... повеќе...

Новруз Мамaдов назначен за премиер на Азербејџан

Новруз Мамaдов назначен за премиер на Азербејџан

Баку, 21 април 2018 (МИА) - Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев го назначи Новруз Мамaдов за ... повеќе...

Индиската Влада одобри смртна казна за силувачите на девојчиња

Индиската Влада одобри смртна казна за силувачите на девојчиња

Њу Делхи, 21 април 2018 (МИА) - Индиската Влада денеска одобри смртна казна за осудените силувачи на... повеќе...

ЕУ и Британија ја поздравија одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

ЕУ и Британија ја поздравија одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

Брисел, 21 април 2018 (МИА) - Европската унија ја поздрави денеска одлуката на севернокорејскиот лид... повеќе...

Макрон ќе му подари на Трамп даб за паркот на Белата куќа

Макрон ќе му подари на Трамп даб за паркот на Белата куќа

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА)-  За време на посетата на САД, францускиот претседател Емануел Макрон... повеќе...

ФБИ нуди милиони долари за информации за откривање aмерикански новинар во Сирија

ФБИ нуди милиони долари за информации за откривање aмерикански новинар во Сирија

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА)- Федералните власти на САД понудија награда од еден милион долари за ... повеќе...

Стејт департмент: Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

Стејт департмент: Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА)- Администрацијата на претседателот на САД смета дека Кина, Иран, Руси... повеќе...

Најмалку 10 загинати во насилни протести поради пензиски реформи во Никарагва

Најмалку 10 загинати во насилни протести поради пензиски реформи во Никарагва

Манагва, 21 април 2018 (МИА) – Во насилни протести против предложени измени на пензискиот систем на ... повеќе...

Реакции на САД, Русија, Јапонија и Кина по одлуката на Северна Кореја да ги прекине нуклеарните и ракетни проби

Реакции на САД, Русија, Јапонија и Кина по одлуката на Северна Кореја да ги прекине нуклеарните и ракетни проби

Москва, 21 април 2018 (МИА)- Претседателот на САД, Доналд Трамп реагираше веднаш на „Твитер“ на вест... повеќе...

Изборната кампања на Трамп: Обвинувањата на демократите се сосема безвредни

Изборната кампања на Трамп: Обвинувањата на демократите се сосема безвредни

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА) -  Штабот на изборната кампања на претседателот на САД, Доналд Трамп ... повеќе...

Северна Кореја соопшти дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестови

Северна Кореја соопшти дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестови

Пјонгјанг, 21 април 2018 (МИА) - Северна Кореја соопшти дека ги прекинала тестовите на балистичките ... повеќе...

„Твитер“ забрани реклами на „Касперски“

„Твитер“ забрани реклами на „Касперски“

Сан Франциксо, 20 април 2018 (МИА) - Компанијата „Твитер“ денеска соопшти дека забранила објавување ... повеќе...

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Лавров: САД му наштетија на мировниот процес со нападите во Сирија

Москва, 20 април 2018 (МИА) - Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика ... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...