• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Свет

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Лондон, 21 мај 2018 (МИА) - Ценита на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни... повеќе...

 
Џулијани: До 1 септември ќе заврши истрагата на Малер

Џулијани: До 1 септември ќе заврши истрагата на Малер

Вашингтон, 21 мај 2018 (МИА) - Истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за наводното попречу... повеќе...

Авион исчезна од радарите во САД

Авион исчезна од радарите во САД

Вашингтон, 21 мај 2018 (МИА) - Авион исчезна од радарите додека летал над планината Болд во близина ... повеќе...

Хаваи: Вулканската лава во океанот создава гасови опасни по здравјето

Хаваи: Вулканската лава во океанот создава гасови опасни по здравјето

Хонолулу, 21 мај 2018 (МИА) - Вулканот Килауеа на Хаваите станува се поопасен, откако реки течна лав... повеќе...

Земјотрес од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес од 5,6 степени го погоди Мексико

Мексико Сити, 21 мај 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала ми... повеќе...

Министерството за правда на САД ќе утврдува дали постојат политички мотиви за истрага за руско мешање во изборите

Министерството за правда на САД ќе утврдува дали постојат политички мотиви за истрага за руско мешање во изборите

Вашингтон, 21 мај 2018 (МИА) - Американското Министерство за правда му довери на својот главен инспе... повеќе...

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Мадуро реизбран за претседател на Венецуела

Каракас, 21 мај 2018 (МИА) - Досегашниот претседател на Венецуела, Николас Мадуро е победник на вчер... повеќе...

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на црква во Чеченија

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на црква во Чеченија

Москва, 20 мај 2018 (МИА) - Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашниот напад врз ... повеќе...

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Протести во Мароко поради отворањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Казабланка, 20 мај 2018 (МИА) - Повеќе од 10.000 Мароканци денеска се собраа на улиците на Казабланк... повеќе...

САД: Изборите во Венецуела не се легитимни

САД: Изборите во Венецуела не се легитимни

Вашингтон, 20 мај 2018 (МИА) - Портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт изјави ... повеќе...

Во Конго од ебола починаа 26 лица, утре почнува вакцинација

Во Конго од ебола починаа 26 лица, утре почнува вакцинација

Киншаса, 20 мај 2018 (МИА) - Во болниците  во Демократска Република Конго утре ќе почне вакцинација ... повеќе...

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Абас повторно во болница, третпат за една недела

Рамала, 20 мај 2018 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно е примен во болни... повеќе...

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

Вашингтон, 20 мај 2018 (МИА) - Кина и САД се договорија дека нема да водат трговска војна и дека ќе ... повеќе...

Борците на „Исламска држава“ ја напуштиле последната бунтовничка енклава во близина на Дамаск

Борците на „Исламска држава“ ја напуштиле последната бунтовничка енклава во близина на Дамаск

Бејрут, 20 мај 2018 (МИА) - Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права соопшти дека група бо... повеќе...

Мун и Трамп разговарале за Северна Кореја

Мун и Трамп разговарале за Северна Кореја

Сеул, 20 мај 2018 (МИА) – Јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин телефонски разговарал со американск... повеќе...

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Претседателски избори во Венецуела, Мадуро фаворит

Каракас, 20 мај 2018 (МИА) – Во Венецуела денеска се одржуваат претседателски избори на кои се очеку... повеќе...

Кина спроведе воени вежби со тешки бомбардери на остров во Јужното Кинеско Море

Кина спроведе воени вежби со тешки бомбардери на остров во Јужното Кинеско Море

Пекинг, 20 мај 2018 (МИА) - Кинески бомбардер со голем дострел за првпат изврши полетувања и слетува... повеќе...

Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...