• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Македонија

Разрешен директорот на Бирото за јавна безбедност

Разрешен директорот на Бирото за јавна безбедност

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Владата на денешната седница го разреши директорот на Бирото за јавна... повеќе...

 
На Табановце се чека од 15 до 30 минути

На Табановце се чека од 15 до 30 минути

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - На граничниот премин Табановце за излез од Македонија има зголемена ф... повеќе...

Иванов ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори"

Иванов ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори"

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ги додели... повеќе...

Сугарески: Не е точно дека Владата намерно го поништи тендерот за евтини летови

Сугарески: Не е точно дека Владата намерно го поништи тендерот за евтини летови

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Не е точно дека Владата намерно го поништи јавниот повик за доделувањ... повеќе...

Поддршка за ЗНМ од ЕФН во врска со измените на Изборниот законик

Поддршка за ЗНМ од ЕФН во врска со измените на Изборниот законик

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Европската федерација на новинарите (ЕФН) изразува силна поддршка на ... повеќе...

Концерт на етно-составот „Монистра“ во Прилеп

Концерт на етно-составот „Монистра“ во Прилеп

Прилеп, 14 август 2018 (МИА) - Етно составот „Монистра“ в четврток, на 16 август, ќе одржи целовечер... повеќе...

Седми меѓународен „Џез фестивал“ во Прилеп

Седми меѓународен „Џез фестивал“ во Прилеп

Прилеп, 14 август 2018 (МИА) - Од 30 август до 1 септември во Прилеп ќе се одржи седмиот по ред меѓу... повеќе...

Општина Гостивар определи локација за продажба на добиток за Курбан Бајрам

Општина Гостивар определи локација за продажба на добиток за Курбан Бајрам

Гостивар, 14 август 2018 (МИА) - Локалната самоуправа во Гостивар определи локација на која ќе се пр... повеќе...

Чејку: Охридскиот договор не е 100 отсто спровден, но сепак е успешен

Чејку: Охридскиот договор не е 100 отсто спровден, но сепак е успешен

Тирана, 14 август 2018 (МИА) – По повод 17-годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, поран... повеќе...

Акција за заловување кучиња скитници во Македонска Каменица

Акција за заловување кучиња скитници во Македонска Каменица

Македонска Каменица, 14 август 2018 (МИА) - Општина Македонска Каменица и оваа година со заловување ... повеќе...

До ДИК доставени 742 пријави од иселеници за референдумот

До ДИК доставени 742 пријави од иселеници за референдумот

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Преку веб-апликацијата dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија... повеќе...

Непознато лице на социјалните мрежи во име на полицаец се заканувало на други лица

Непознато лице на социјалните мрежи во име на полицаец се заканувало на други лица

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Во полициската станица Бит Пазар синоќа полицаец пријавил дека непозн... повеќе...

Владата ја усвои субвенцијата од два денара за откупувачите и трговците со сливи

Владата ја усвои субвенцијата од два денара за откупувачите и трговците со сливи

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Два денара субвенција за килограм ќе добијат регистрираните откупувач... повеќе...

Кривична против жител на Богданци за криумчарење мигранти

Кривична против жител на Богданци за криумчарење мигранти

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Кривична пријава е поднесена против жител на Богданци поради сомнение... повеќе...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за маке... повеќе...

Лазаревски: Состојбата со уличните кучиња во Скопје е плод на децениска негрижа на ВМРО-ДПМНЕ

Лазаревски: Состојбата со уличните кучиња во Скопје е плод на децениска негрижа на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ не може да сфати дека состојбата со уличните кучиња во Гра... повеќе...

Се бришат починати лица од Избирачкиот список, увидот трае до 23 август

Се бришат починати лица од Избирачкиот список, увидот трае до 23 август

Скопје, 14 авугст 2018 (МИА) - Педесет и девет лица од општините Кисела Вода, Студеничани, Сопиште и... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...