• A-
  • A
  • A+
понеделник, 18 јуни 2018, 

Македонија

Протестот за името мирен со повик да продолжи утре

Протестот за името мирен со повик да продолжи утре

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Протестот на граѓаните пред Собранието на Република Македонија против д... повеќе...

 
Претставена кампањата на „На секое дете му треба семејство“

Претставена кампањата на „На секое дете му треба семејство“

Струмица, 17 јуни 2018 (МИА) - Во Струмица вечерва беше претставена кампањата „На секое дете му треб... повеќе...

Продолжуваат протестите пред Собранието

Продолжуваат протестите пред Собранието

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република ... повеќе...

Европската комисија повикува на мирни протести за името

Европската комисија повикува на мирни протести за името

Брисел, 18 јуни 2018 (МИА) – Портпаролката на Европската комисија, Маја Кочијанчич, во изјава за МИА... повеќе...

Променливо облачно, најмногу дожд во Демир Капија

Променливо облачно, најмногу дожд во Демир Капија

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - До крајот на денот времето ќе биде променливо облачно. Ќе дува умерен д... повеќе...

 „Книжевен жезол“ на ДПМ за поетите Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре

„Книжевен жезол“ на ДПМ за поетите Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Наградата „Книжевен жезол“ на Друштвото на писателите на Македонија за ... повеќе...

Без струја утре делови од општините Карпош, Аеродром и Сопиште

Без струја утре делови од општините Карпош, Аеродром и Сопиште

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Корисниците од село Бардовци во општина Карпош утре од 8.30 до 9 часот ... повеќе...

Димитров: Политичкиот фокус на ЕУ на регионот не треба да биде маргинален

Димитров: Политичкиот фокус на ЕУ на регионот не треба да биде маргинален

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Софија истак... повеќе...

Ѕанакопулос: Договорот не може да влијае врз соседите да се самоопределуваат како Македонци

Ѕанакопулос: Договорот не може да влијае врз соседите да се самоопределуваат како Македонци

Атина, 18 јуни 2018 (МИА) - Според самите соседи и според тоа како се самоопределуваат, велат дека с... повеќе...

Министерот за образование Адеми се сретна со липковскиот градоначалник Арифи

Министерот за образование Адеми се сретна со липковскиот градоначалник Арифи

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска оствари средба со... повеќе...

Договорот за името во собраниска процедура

Договорот за името во собраниска процедура

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за утр... повеќе...

Шилегов се сретна со новинари од регионот за промоција на туризмот

Шилегов се сретна со новинари од регионот за промоција на туризмот

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска се сретна со новинари о... повеќе...

ЗНМ со осуда за физичките напади на новинари и сниматели на вчерашниот протест

ЗНМ со осуда за физичките напади на новинари и сниматели на вчерашниот протест

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро ги осудува физичкит... повеќе...

„Стаклена менажерија“ - премиера на Струмичкиот театар

„Стаклена менажерија“ - премиера на Струмичкиот театар

Струмица, 18 јуни 2018 (МИА) - По 23 години на сцената на Народниот театар „Антон Панов“ во Струмица... повеќе...

Средба на министерот Ахмедовски со претставници на ромскиот граѓански сектор

Средба на министерот Ахмедовски со претставници на ромскиот граѓански сектор

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Министерот без ресор Аксел Ахмедовски задолжен за имплементација на Стр... повеќе...

Владата ги осудува говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани

Владата ги осудува говорот на омраза и повиците за насилство од вчерашните настани

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) -  Владата на Република Македонија најостро го осудува насилството, говор... повеќе...

Состанок на Меѓувладината комисија за Спогодбата за заштита на македонското и хрватското малцинство

Состанок на Меѓувладината комисија за Спогодбата за заштита на македонското и хрватското малцинство

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Поддршка за хрватското малцинство во Македонија во областите на образов... повеќе...

Мозаик

Португалец стигна со велосипед на Мундијалот во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри ...

Бебе родено во париското метро доби 25 години бесплатно возење

Компанијата за градски превоз во Париз соопшти дек...

Сахара ќе биде покриена со зеленило по неколку милениуми

По 15.000 години се очекува Сахара да позелени, ка...

Принцот Чарлс има необичен прекар за Меган Маркл

Принцот Чарлс и неговата снаа Меган Маркл се доста...

По речиси 30 години прикажување, продуцентот открива зошто Симпсонови се жолти

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „С...