• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Европа

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Меркел и Макрон се согласија за буџет за Еврозоната

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) – Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател, Еману... повеќе...

 
Евроконтрол: Сѐ почесто ќе доцнат летовите во Европа

Евроконтрол: Сѐ почесто ќе доцнат летовите во Европа

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) – Европските аеродроми немаат капацитет да се справат со сѐ поголемиот во... повеќе...

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Унгарија воведува специјален имиграциски данок за хуманитарците

Будимпешта, 19 јуни 2018 (МИА) - Унгарското Министерство за финансии соопшти денеска дека хуманитарн... повеќе...

Моравецки: Полска може да биде посредник меѓу ЕУ и САД

Моравецки: Полска може да биде посредник меѓу ЕУ и САД

Варшава, 19 јуни 2018 (МИА) – Полскиот премиер Матеуш Моравецки изјави денеска дека сака владата да ... повеќе...

ЕУ подготвува „регионални излезни платформи“ за мигрантите

ЕУ подготвува „регионални излезни платформи“ за мигрантите

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) - Европска унија следната недела ќе почне со подготовка на „регионална из... повеќе...

Анкета: Повеќе од половината Руси сакаат Путин да остане претседател и по 2024 година

Анкета: Повеќе од половината Руси сакаат Путин да остане претседател и по 2024 година

Mосква, 19 јуни 2018 (МИА) – Повеќе од половината Руси сакаат претседателот Владимир Путин да биде ш... повеќе...

Европол во две операции заплени 700 парчиња оружје

Европол во две операции заплени 700 парчиња оружје

Хаг, 19 јуни 2018 (МИА) – Во две големи разузнавачки операции со поддршка на Европол со цел сузбивањ... повеќе...

ЕК: Италија не смее да протерува Роми со ЕУ државјанство

ЕК: Италија не смее да протерува Роми со ЕУ државјанство

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) - По скандалозните изјави на новиот италијански министер за внатрешни раб... повеќе...

ЕК одобри 68 милиони евра помош за Судан и за Јужен Судан

ЕК одобри 68 милиони евра помош за Судан и за Јужен Судан

Брисел, 19 јуни 2018 (МИА) - Европската комисија одобри 68 милиони евра хуманитарна помош за ранливи... повеќе...

Дојче Веле: Популистички марш низ Европа

Дојче Веле: Популистички марш низ Европа

Берлин, 19 јуни 2018 (МИА) – Има се повеќе земји во ЕУ во кои десните популисти извлекуваат политичк... повеќе...

Стејт департмент: САД загрижени за политичките и верските слободи во Русија

Стејт департмент: САД загрижени за политичките и верските слободи во Русија

Вашингтон, 19 јуни 2018 (МИА) - САД се длабоко загрижеи за растечкиот број на лица кои властите во Р... повеќе...

Захарова: Се отворивме кон Западот, но излажани сме

Захарова: Се отворивме кон Западот, но излажани сме

Хелсинки, 19 јуни 2018 (МИА) - Од крајот на Студената војна Русија во целост се отвори кон западнире... повеќе...

Новата шпанска Влада ќе го затвора мавзолејот на Франциско Франко

Новата шпанска Влада ќе го затвора мавзолејот на Франциско Франко

Мадрид, 19 јуни 2018 (МИА) - Новата шпанска левичарка Влада на премиерот Педро Санчез планира да го ... повеќе...

Двајца убиени и тројца ранети во престрелка во Малме (ДПЛ)

Двајца убиени и тројца ранети во престрелка во Малме (ДПЛ)

Малме, 19 јуни 2018 (МИА) - Две лица загинаа, а три други се ранети при престрелка што се случи сино... повеќе...

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Рим, 19 јуни 2018 (МИА) - Во првите пет месеци од оваа година во Грција пристигнале над 19.800 мигра... повеќе...

Еден убиен и четворица ранети во престрелка во Малме (ДПЛ)

Еден убиен и четворица ранети во престрелка во Малме (ДПЛ)

Малме, 19 јуни 2018 (МИА) - Едно лице загина, а четири други се ранети синоќа при престрелка во трет... повеќе...

Малме: Во престрелка повредени четири лица

Малме: Во престрелка повредени четири лица

Малме, 18 јуни 2018 (МИА) - Во престрелка што се случи во вечерните часови во Малме, трет по големин... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...