• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Регион

Рама: Изградбата на Центар за повратници од ИД е фантазија на опозицијата

Рама: Изградбата на Центар за повратници од ИД е фантазија на опозицијата

Тирана, 10 јуни 2018 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама првпат реагираше во врска со веста која пов... повеќе...

 
Вучиќ: Протестите поради високите цени на горивата се политички мотивирани

Вучиќ: Протестите поради високите цени на горивата се политички мотивирани

Белград, 10 јуни 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ, по повод протестите ширум Србиј... повеќе...

Српска делегација на погребот на Фадиљ Вокри во Приштина

Српска делегација на погребот на Фадиљ Вокри во Приштина

Приштина, 10 јуни 2018 (МИА) – Легендата на косовскиот фудбал Фадиљ Вокри, кој почина вчера од срцев... повеќе...

Харадинај: Прашањата со Србија да се решат со признавање, не со пазарење

Харадинај: Прашањата со Србија да се решат со признавање, не со пазарење

Приштина, 10 јуни 2018 (МИА) – Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека единствениот начин да с... повеќе...

Косово одбележува 19 години од капитулацијата на Милошевиќ и усвојувањето на Резолуцијата 1244

Косово одбележува 19 години од капитулацијата на Милошевиќ и усвојувањето на Резолуцијата 1244

Приштина, 10 јуни 2018 (МИА) – Повеќето косовски медиуми денеска, со различни прилози, потсетуваат н... повеќе...

Ден на жалост во Косово за смртта на Фадиљ Вокри

Ден на жалост во Косово за смртта на Фадиљ Вокри

Приштина, 10 јуни 2018 (МИА) – Во Косово денеска е прогласен ден на жалост поради смртта на легендат... повеќе...

Четиринаесет цели на ПКК се поразени при турски воздушни удари во сверен Ирак

Четиринаесет цели на ПКК се поразени при турски воздушни удари во сверен Ирак

Анкара, 10 јуни 2018 (МИА) - Турската војска соопшти денеска дека со воздушни удари поразиле 14 цели... повеќе...

Тројца бунтовници од ПКК се неутрализирани при турски воздушни удари во северен Ирак

Тројца бунтовници од ПКК се неутрализирани при турски воздушни удари во северен Ирак

Анкара, 10 јуни 2018 (МИА) - Тројца вооружени терористи денеска биле неутрализирани при турски возду... повеќе...

Нишани обвини дека Владата на Рама се подготвува за изборни манипулации

Нишани обвини дека Владата на Рама се подготвува за изборни манипулации

Тирана,10 јуни 2018 (МИА) – Поранешниот албански претседател, Бујар Нишани обвини дека Владата на пр... повеќе...

Уапсени Албанки кои ги„празнеле“ супермаркети во Атина

Уапсени Албанки кои ги„празнеле“ супермаркети во Атина

Тирана, 10 јуни 2018 (МИА) – Грчката полиција уaпсила седум Албанки кои година ипол краделе во супер... повеќе...

Ердоган: Ќе преземеме мерки за одлуката на Виена да затвори седум џамии

Ердоган: Ќе преземеме мерки за одлуката на Виена да затвори седум џамии

Анкара, 10 јуни 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе преземе мерки к... повеќе...

Околу 150.000 лица учествуваа на протестот на владејачката коалиција во Букурешт

Околу 150.000 лица учествуваа на протестот на владејачката коалиција во Букурешт

Букурешт, 10 јуни 2018 (МИА) - Романската владејачка коалиција, предводена од Социјалдемократската п... повеќе...

Албанските владеачки социјалисти против одржување на предвремени избори

Албанските владеачки социјалисти против одржување на предвремени избори

Тирана,10 јуни 2018 (МИА) – Владеачките албански социјалисти сметаат дека на земјата не и се потребн... повеќе...

Турција изгради ѕид во должина од 764 километри долж границата со Сирија

Турција изгради ѕид во должина од 764 километри долж границата со Сирија

Анкара, 9 јуни 2018 (МИА) - Турција ја заврши изградбата на битонскиот ѕид во должина од 764 километ... повеќе...

Рама со протести пречекан во Фиер и Љушња

Рама со протести пречекан во Фиер и Љушња

Фиер, 9 јуни 2018 (МИА) - Албанскиот премиер, Еди Рама, кој присуствуваше на Нациналниот саем за вра... повеќе...

Албанската опозиција против бегалски кампови во земјата

Албанската опозиција против бегалски кампови во земјата

Тирана, 9 јуни 2018 (МИА) - По информациите кои ги објавуваат медиумите, дека во Албанија ќе биде из... повеќе...

Турски полицаец загина при операција врз ПКК во Турција

Турски полицаец загина при операција врз ПКК во Турција

Анкара, 9 јуни 2018 (МИА) - Еден турски полицаец е убиен, а еден војник е повреден во денешната опер... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...