• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Регион

Грчко МНР: Да продолжат дипломатските напори во ОН за Сирија

Грчко МНР: Да продолжат дипломатските напори во ОН за Сирија

Атина, 14 април 2018 (МИА) - Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува оби... повеќе...

 
Чанак бара да му се одземе пратеничкиот мандат на Шешељ

Чанак бара да му се одземе пратеничкиот мандат на Шешељ

Белград, 14 април 2018 (МИА) - Ненад Чанак од Лигата на социјал-демократите на Војводина денеска поб... повеќе...

Турција уапси 50-ина припадници и висок командант на ИД

Турција уапси 50-ина припадници и висок командант на ИД

Анкара, 14 април 2018 (МИА) - Турција соопшти дека денеска уапсила 51 лице осомничени за поврзаност ... повеќе...

Петнаесета жртва на малите сипаници во Србија

Петнаесета жртва на малите сипаници во Србија

Ниш, 14 април 2018 (МИА) - Единасетмесечно девојче почина во Клиничкиот центар во Ниш поради комплик... повеќе...

Во Словенија закажани предвремени парламентрани избори за 3 јуни

Во Словенија закажани предвремени парламентрани избори за 3 јуни

Љубљана, 14 април 2018 (МИА) - Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска потиша указ со која за 3... повеќе...

Бејтуш Гаши нов министер за внатрешни работи на Косово

Бејтуш Гаши нов министер за внатрешни работи на Косово

Приштина, 14 април 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за нов министер за внатрешни рабо... повеќе...

Турција осуди 21 човек заради учество во т.н. постмодерен преврат од 1997 година

Турција осуди 21 човек заради учество во т.н. постмодерен преврат од 1997 година

Истанбул, 13 април 2018 (МИА) – Вкупно 21 лице меѓу кои и поранешен началник на ГШ на армијата беа о... повеќе...

Кина планира да инвестира во фабрика за лековити билки во Србија

Кина планира да инвестира во фабрика за лековити билки во Србија

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Кина е заинтересирана за инвестирање во производство на лековити билк... повеќе...

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Тирана, 13 април 2018(МИА) – Во две одделни акции албанската полиција заплени 612 клограми мархуана.... повеќе...

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ по разговорите со германската к... повеќе...

Ердоган разговарал со Путин и Трамп за мировни чекори во Сирија

Ердоган разговарал со Путин и Трамп за мировни чекори во Сирија

Анкара, 13 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска  дека во измин... повеќе...

Вучиќ: Не може да се обвини Моска без докази за труењето на Скрипал

Вучиќ: Не може да се обвини Моска без докази за труењето на Скрипал

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија смет... повеќе...

Елена Удреа доби статус на политички бегалец во Костарика

Елена Удреа доби статус на политички бегалец во Костарика

Букурешт, 13 април 2018 (МИА) - Поранешната министерка за регионален развој и туризам на Романија, Е... повеќе...

Хрватскиот Сабор ја ратификуваше Истанбулската конвенција

Хрватскиот Сабор ја ратификуваше Истанбулската конвенција

Загреб, 13 април 2018 (МИА) - Хрватскиот Сабор денеска ја ратификуваше Истанбулската конвенција, што... повеќе...

Шестмина загинати при автобуска несреќа кај Софија

Шестмина загинати при автобуска несреќа кај Софија

Софија, 13 април 2018 (МИА) - Најмалку шест лица загинаа, а 20 други се повредени денеска кога автоб... повеќе...

Меркел: Србија е клучна земја во регионот со која соработуваме

Меркел: Србија е клучна земја во регионот со која соработуваме

Берлин, 13 април 2018 (МИА) - Србија е клучна држава во регионот со која Германија тесно соработува,... повеќе...

Дачиќ: Србија е подготвена за компромис

Дачиќ: Србија е подготвена за компромис

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Дипломатската активност на Србија е насочена кон тоа да биде најдено ... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...