• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Регион

Пуштен во употреба гасоводот ТАНАП

Пуштен во употреба гасоводот ТАНАП

Анкара, 12 јуни 2018 (МИА) - Претседателите на Турција и Азербејџан, Реџеп Тајип Ердоган и Илхам Али... повеќе...

 
Турската жандармерија уапсила 202 нелегални мигранти во округот Одрин

Турската жандармерија уапсила 202 нелегални мигранти во округот Одрин

Анкара, 12 јуни 2018 (МИА) – Турската жандармерија уапсила 202 илегални мигранти во северозападниот ... повеќе...

Косовска опозициска партија повикува на консензус за дијалогот со Белград

Косовска опозициска партија повикува на консензус за дијалогот со Белград

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) - Социјалдемократската партија на Косово (ПСД) ги повика другите парлам... повеќе...

„Лидл“ отвори логистички центар во Србија

„Лидл“ отвори логистички центар во Србија

Белград, 12 јуни 2018 (МИА) - Во Нова Пазова денеска е отворен логистички центар на компанијта „Лидл... повеќе...

Харадинај пријавил дека поседува имот вреден милион евра

Харадинај пријавил дека поседува имот вреден милион евра

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во Антикорупциската агенција прија... повеќе...

Харадинај: Безбедносните сили на Косово подготовени да станат војска

Харадинај: Безбедносните сили на Косово подготовени да станат војска

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај  денеска, на денот кога се одбележ... повеќе...

Баша: Рама, Тахири и Џафај главна пречка во интеграцијата на Албанија во ЕУ

Баша: Рама, Тахири и Џафај главна пречка во интеграцијата на Албанија во ЕУ

Тирана, 12 јуни 2018 (МИА) - Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија,... повеќе...

Утре средба Лавров-Коѕијас во Москва

Утре средба Лавров-Коѕијас во Москва

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Билатералната соработка, но и состојбата на Западен Балкан, ќе бидат тем... повеќе...

Анкара: Ќе останеме во северен Ирак до целосното уништување на терористите

Анкара: Ќе останеме во северен Ирак до целосното уништување на терористите

Анкара, 12 јуни 2018 (МИА) - Турските сили ќе останат во северен Ирак се додека од таму не бидат „от... повеќе...

Чепурин: Можно е подлабоко вклучување на Русија во косовскиот проблем

Чепурин: Можно е подлабоко вклучување на Русија во косовскиот проблем

Белград, 12 јуни 2018 (МИА) - Рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин, во авторскиот текст з... повеќе...

Откриена спомен-плоча за починатите војници на КФОР во Косово

Откриена спомен-плоча за починатите војници на КФОР во Косово

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) – Спомен-плоча во чест на војниците на КФОР кои починале за време на сл... повеќе...

Албанскиот брод „Бутринти“ спасил 36 бегалци,деца и жени

Албанскиот брод „Бутринти“ спасил 36 бегалци,деца и жени

Тирана,12 јуни 2018 (МИА) – Бродот „Бутринти“ на албанската воена морнарица во водите на Егејско Мор... повеќе...

Комбе влета во продавница во Приштина, деветмина повредени

Комбе влета во продавница во Приштина, деветмина повредени

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) – Возило комбе, под засега неутврдени околности, утрово околу 7 часот и... повеќе...

Во Словенија акција против мрежа која за провизија средувала лажна документација за кредити

Во Словенија акција против мрежа која за провизија средувала лажна документација за кредити

Љубљана, 12 јуни 2018 (МИА)- Словенечката полиција во опсежна акција во Љубљана, Крањ, Копер испитув... повеќе...

Судиите на ЕУЛЕКС ја одржуваат последната седница во овој мандат

Судиите на ЕУЛЕКС ја одржуваат последната седница во овој мандат

Приштина, 12 јуни 2018 (МИА) – Врховниот суд на Косово претпладнево одржува седница на Специјалнио... повеќе...

Се урна бугарски воен хеликоптер, загинаа двајца пилоти

Се урна бугарски воен хеликоптер, загинаа двајца пилоти

Софија, 12 јуни 2018 (МИА) – Бугарски воен хеликоптер се урна синоќа во воздухопловна база во близин... повеќе...

Албанија подготвена да прифати мигранти од Блискиот Исток

Албанија подготвена да прифати мигранти од Блискиот Исток

Тирана, 11 јуни 2018 (МИА) - Иако се споменува како една од земјите кои може да прифатат мигранти од... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...