• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јули 2018, 

Регион

Албанија ја погодија серија земјотреси и големо невреме

Албанија ја погодија серија земјотреси и големо невреме

Тирана, 17 јули 2018 (МИА) - Попладнево Албанија ја погодија серија земјотреси, големо невреме просл... повеќе...

 
Земјотрес од 4,5 по Рихтер регистриран во Албанија

Земјотрес од 4,5 по Рихтер регистриран во Албанија

Тирана, 17 јули 2018 (МИА) – Земјотрес со интензитет од 4,5 степени по Рихтеровата скала денеска беш... повеќе...

Харадинај: Косово утре ќе добие препорака за визна либерализација

Харадинај: Косово утре ќе добие препорака за визна либерализација

Приштина, 17 јули 2018 (МИА) – Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај изјави дека утре Европската комис... повеќе...

Турски суд одлучи двајцата грчки војници приведени во Турција да останат во притвор

Турски суд одлучи двајцата грчки војници приведени во Турција да останат во притвор

Истанбул, 17 јули 2018 (МИА) - Турски суд одлучи двајцата грчки војници приведени во Турција во март... повеќе...

Турција бомбардираше позиции на ПКК во северен Ирак

Турција бомбардираше позиции на ПКК во северен Ирак

Анкара, 17 јули 2018 (МИА) - Турското Воено воздухопловство изврши напади врз магацини со оружје и м... повеќе...

Претседателката на Хрватска ќе ја посети Албанија

Претседателката на Хрватска ќе ја посети Албанија

Тирана, 17 јули 2018 (МИА) - На покана на албанскиот претседател Илир Мета, в четврток во Тирана ќе ... повеќе...

Во Албанија забележан раст на дознаките од странство

Во Албанија забележан раст на дознаките од странство

Тирана, 17 јули 2018 (МИА) - Албанските емигранти во првиот квартл од годинава на своите семејства в... повеќе...

Словенија пред нови избори по неуспехот на коалициските преговори

Словенија пред нови избори по неуспехот на коалициските преговори

Љубљана, 17 јули 2018 (МИА) - Словенија се наоѓа пред можност за одржување предвремени парламентарни... повеќе...

Една жртва во невреме во Шибеник

Една жртва во невреме во Шибеник

Шибеник, 17 јули 2018 (МИА) – Едно лице загина во невреме кое го погоди Шибеник и околината, а преди... повеќе...

Косовски трговци: Царините на земјоделските производи се дискриминирачки и неправедни

Косовски трговци: Царините на земјоделските производи се дискриминирачки и неправедни

Приштина, 17 јули 2018 (МИА) - Косовското Здружение на трговците со овошје и зеленчук смета дека одл... повеќе...

Антикорупциски протест во Букурешт

Антикорупциски протест во Букурешт

Букурешт, 17 јули 2018 (МИА) - Демонстранти поставија голем транспарент пред зградата на романската ... повеќе...

Британски извештај: На Западен Балкан ќе му требаат децении до стандардите на ЕУ

Британски извештај: На Западен Балкан ќе му требаат децении до стандардите на ЕУ

Белград, 17 јули 2018 (МИА) -  На Србија и другите држави на Западен Балкан ќе им биде потребно 50 и... повеќе...

Косовската опозиција подготвува стратегија за смена на Харадинај

Косовската опозиција подготвува стратегија за смена на Харадинај

Приштина, 17 јули 2018 (МИА) - Шефот на пратеничката група на опозициската Демократка партија на Кос... повеќе...

Првпат италијански полицајци патролираат на албанското крајбрежје

Првпат италијански полицајци патролираат на албанското крајбрежје

Тирана,17 јули 2018 (МИА) - Првпат ова лето во главните туристички градови на албанското крајбрежје,... повеќе...

Хан утре во Тирана го отвора скринингот

Хан утре во Тирана го отвора скринингот

Тирана,16 јули 2018 (МИА) - Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, утре попла... повеќе...

Продолжува позитивниот нето биланс во албанскиот туризам

Продолжува позитивниот нето биланс во албанскиот туризам

Тирана,16 јули 2018 (МИА) - Податоците на Централна банка на Албанија потврдуваат дека во првото тро... повеќе...

Вучиќ: Косовскиот јазол е сложен, за иднната на Србија ќе одлучат граѓаните

Вучиќ: Косовскиот јазол е сложен, за иднната на Србија ќе одлучат граѓаните

Белград, 16 јули 2018 (МИА) - Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска во Врњачка Бањ... повеќе...