• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Регион

Борисов утре во посета на Косово

Борисов утре во посета на Косово

Приштина, 15 април 2018 (МИА) - Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја го држи ротациското пре... повеќе...

 
Во Црна Гора отворени избирачките места за претседателските избори

Во Црна Гора отворени избирачките места за претседателските избори

Подгорица, 15април (МИА) – Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претс... повеќе...

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

РСЕ: Извештај на ЕК предупредува за криминал и корупција на Западен Балкан

Брисел, 15април (МИА) – Европската комисија во следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој... повеќе...

Ердоган телефонски разговараше со Путин и Макрон за ситуацијата во Сирија

Ердоган телефонски разговараше со Путин и Макрон за ситуацијата во Сирија

Анкара, 14 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал одвоени телефонс... повеќе...

НАТО: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучен за стабилноста на Западен Балкан

НАТО: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е клучен за стабилноста на Западен Балкан

Брисел, 14 април 2018 (МИА) - Северноатланската алијанса оценува дека продолжувањето на дијалогот ме... повеќе...

Бугарија и Грција ги поддржаа нападите во Сирија

Бугарија и Грција ги поддржаа нападите во Сирија

Софија/Атина, 14 април 2018 (МИА) - Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите ... повеќе...

Ердоган ги поздрави ракетните напади врз Сирија, бара крај на злосторствата на Асад

Ердоган ги поздрави ракетните напади врз Сирија, бара крај на злосторствата на Асад

Истанбул, 14 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги поздрави ракетни... повеќе...

Грчко МНР: Да продолжат дипломатските напори во ОН за Сирија

Грчко МНР: Да продолжат дипломатските напори во ОН за Сирија

Атина, 14 април 2018 (МИА) - Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува оби... повеќе...

Чанак бара да му се одземе пратеничкиот мандат на Шешељ

Чанак бара да му се одземе пратеничкиот мандат на Шешељ

Белград, 14 април 2018 (МИА) - Ненад Чанак од Лигата на социјал-демократите на Војводина денеска поб... повеќе...

Турција уапси 50-ина припадници и висок командант на ИД

Турција уапси 50-ина припадници и висок командант на ИД

Анкара, 14 април 2018 (МИА) - Турција соопшти дека денеска уапсила 51 лице осомничени за поврзаност ... повеќе...

Петнаесета жртва на малите сипаници во Србија

Петнаесета жртва на малите сипаници во Србија

Ниш, 14 април 2018 (МИА) - Единасетмесечно девојче почина во Клиничкиот центар во Ниш поради комплик... повеќе...

Во Словенија закажани предвремени парламентрани избори за 3 јуни

Во Словенија закажани предвремени парламентрани избори за 3 јуни

Љубљана, 14 април 2018 (МИА) - Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска потиша указ со која за 3... повеќе...

Бејтуш Гаши нов министер за внатрешни работи на Косово

Бејтуш Гаши нов министер за внатрешни работи на Косово

Приштина, 14 април 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за нов министер за внатрешни рабо... повеќе...

Турција осуди 21 човек заради учество во т.н. постмодерен преврат од 1997 година

Турција осуди 21 човек заради учество во т.н. постмодерен преврат од 1997 година

Истанбул, 13 април 2018 (МИА) – Вкупно 21 лице меѓу кои и поранешен началник на ГШ на армијата беа о... повеќе...

Кина планира да инвестира во фабрика за лековити билки во Србија

Кина планира да инвестира во фабрика за лековити билки во Србија

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Кина е заинтересирана за инвестирање во производство на лековити билк... повеќе...

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Тирана, 13 април 2018(МИА) – Во две одделни акции албанската полиција заплени 612 клограми мархуана.... повеќе...

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили

Вучиќ: За трајно решение на косовскиот проблем потребна е согласност на големите сили

Белград, 13 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ по разговорите со германската к... повеќе...