• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Регион

Брнабиќ: Извештајот на ЕК ја рефлектира Србија онаква каква што е

Брнабиќ: Извештајот  на ЕК ја рефлектира Србија онаква каква што е

Белград, 17 април 2018 (МИА) - Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија, Сем Фабрици дене... повеќе...

 
Советот за национална безбедност на Турција препорача продолжување на вонредната состојба

Советот за национална безбедност на Турција препорача продолжување на вонредната состојба

Анкара, 17 април 2018 (МИА) - Советот за национална безбедност на Турција препорача денеска продолжу... повеќе...

ЕК препорача Албанија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

ЕК препорача Албанија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европска комисија денеска препорача отпочнување на преговори со Алба... повеќе...

ЕК: Реформите и дијалогот со Белград клучни за евроинтеграција на Косово

ЕК: Реформите и дијалогот со Белград клучни за евроинтеграција на Косово

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Косово на својот европски пат треба да го забрза процесот на спровед... повеќе...

ЕК: Босанските лидери да покажат подготвеност за компромиси

ЕК: Босанските лидери да покажат подготвеност за компромиси

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Политичките лидери на Босна и Херцеговина мора да преземат одговорно... повеќе...

ЕК: Црна Гора да се посвети на владеење на правото, слобода на медиумите и борба против корпцијата

ЕК: Црна Гора да се посвети на владеење на правото, слобода на медиумите и борба против корпцијата

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската комисија во Извештајот за напредокот на Црна Гора во пре... повеќе...

ЕК: Србија напредува, но да го подобри владеењето на правото

ЕК: Србија напредува, но да го подобри владеењето на правото

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската комисија во Извештајот за напредокот на Србија во процесо... повеќе...

Ципрас: Односите со Турција во период на нестабилност

Ципрас: Односите со Турција во период на нестабилност

Атина, 17 април 2018 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека односите меѓу Атина ... повеќе...

Ердоган и Рохани за соработката со Русија за решавање на војната во Сирија

Ердоган и Рохани за соработката со Русија за решавање на војната во Сирија

Анкара, 17 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот ирански колега Хас... повеќе...

Вук Јеремиќ: Вучиќ им го вети Косово на Американците

Вук Јеремиќ: Вучиќ им го вети Косово на Американците

Белград, 17 април 2018 (МИА) - Поранешнот српски министер з анадворешни работи и актуелен лидер на о... повеќе...

Ерхард Бусек: Западен Балкан треба што поскоро да стане дел од ЕУ

Ерхард Бусек: Западен Балкан треба што поскоро да стане дел од ЕУ

Виена, 17 април 2018 (МИА) - Европската унија треба што е можно поскоро да ги прими во членство земј... повеќе...

Уапсена градоначалничка на софиска општина поради поткуп

Уапсена градоначалничка на софиска општина поради поткуп

Софија, 17 април 2018 (МИА) - Бугарската полиција денеска ја уапси градоначалничката на софиската оп... повеќе...

Макрон: ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи и не се продлабочи интеграцијата

Макрон: ЕУ да не прима нови членки додека не се спроведат реформи и не се продлабочи интеграцијата

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската унија не треба да прима нови членки додека интеграцијата ... повеќе...

Зери: Србите не се откажуваат ЗСО да биде со извршна власт

Зери: Србите не се откажуваат ЗСО да биде со извршна власт

Приштина,17 април 2018 (МИА) – Лидерот на „Листа српска“, Горан Ракиќ, тврди дека Србија и Србите од... повеќе...

Косовски пратеници ја обвинија полицијата за дискриминација по етничка основа

Косовски пратеници ја обвинија полицијата за дискриминација по етничка основа

Приштина, 17 април 2018 (МИА) - Пратениците на Либералната египќанска партија (ПЛЕ) и на Демократска... повеќе...

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна (ДПЛ)

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна (ДПЛ)

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан ... повеќе...

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан ... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...