• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Регион

Каменос со критики до Грците кои поставија грчкото знаме на ненаселен остров

Каменос со критики до Грците кои поставија грчкото знаме на ненаселен остров

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Оној што зема знаме за да го постави на некој остров треба да знае и да... повеќе...

 
Препукувања меѓу Атина и Анкара за карпестиот остров Имија/Кардак

Препукувања меѓу Атина и Анкара за карпестиот остров Имија/Кардак

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Ненаселениот карпест остров во Егејското Mоре, што Грција го вика Имија... повеќе...

Доналд Туск следната недела во посета на земјите од Западен Балкан

Доналд Туск следната недела во посета на земјите од Западен Балкан

Стразбур, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на Европски совет Доналд Туск, ќе ги посети Македонија... повеќе...

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Тирана,18 април 2018 (МИА) - Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, ко... повеќе...

Во Грција штрајк во траектниот сообраќај

Во Грција штрајк во траектниот сообраќај

Атина, 18 април 2018 (МИА) – Траекти што сообраќаат меѓу острови и кон копнениот дел од Грција остан... повеќе...

Јандроковиќ во Белград: Мора да ги решаваме отворените прашања

Јандроковиќ во Белград: Мора да ги решаваме отворените прашања

Белград, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ изјави дека него... повеќе...

Претседателот на хрватскиот Сабор во посета на Белград

Претседателот на хрватскиот Сабор во посета на Белград

Белград, 18 април 2018 (МИА) – Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ почнува денеска... повеќе...

Слободно ќе се движат бегалците на шест грчки острови

Слободно ќе се движат бегалците на шест грчки острови

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Наместо досегашната пракса, да бидат затворени во центрите за идентифик... повеќе...

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

Атина, 18 април 2018 (МИА) – Постои онлајн продажба на лични карти, издадени на бегалци од страна на... повеќе...

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Приштина, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на Косово Хашим Тачи ја повика Европската унија да и д... повеќе...

Албанија ја поздрави препораката на ЕК за почнување преговори за членство

Албанија ја поздрави препораката на ЕК за почнување преговори за членство

Тирана, 18 април 2018 (МИА) – Албанија ја поздрави препораката на Европската комисија за почнување п... повеќе...

Албанија сака американска воена база на своја територија

Албанија сака американска воена база на своја територија

Вашингтон, 18 април 2018 (МИА) – Албанија сака САД да изградат воена база на нејзина територија за д... повеќе...

Боздаг: Грција го крши меѓународното право поради турските војници

Боздаг: Грција го крши меѓународното право поради турските војници

Анкара, 17 април 2018 (МИА) - Турција денеска ја обвини Грција дека го крши меѓународното право со т... повеќе...

Боздаг: ЕУ не е ниту праведна ниту објективна кон Турција

Боздаг: ЕУ не е ниту праведна ниту објективна кон Турција

Анкара, 17 април 2018 (МИА) - Европска унија не се однесува ниту праведно ниту објективно кон Турциј... повеќе...

ЕК: Земјите од Западен Балкан повторно ја потврдија својата европска иднина

ЕК: Земјите од Западен Балкан повторно ја потврдија својата европска иднина

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската комисија денеска препорача Македонија и Албанија да почна... повеќе...

Невреме во Европа, за 24 часа 50.000 громови

Невреме во Европа, за 24 часа 50.000 громови

Загреб,  17  април 2018 (МИА) - Во последните 24 часа во Европа биле забележани  повеќе од 50.000 уд... повеќе...

ЕК: Турција нема постигнато напредок

ЕК: Турција нема постигнато напредок

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската комисија во Извештајот за напредокот на Турција во процес... повеќе...

Мозаик

Роднини на уметницата Кало ја спречија продажбата на куклата „Фрида Барби“

Роднини на познатата мексиканска уметница Фрида Ка...

Редици во Лондон да се купи крофна-бургер

Крофна-бургерот го привлече вниманието на лондонча...

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...