• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 јули 2018, 

Регион

Словенија: Од денеска може да се вработуваат странски лекари специјалисти

Словенија: Од денеска може да се вработуваат странски лекари специјалисти

Љубљана, 19 јули 2018 (МИА) – Словенечките болници од денеска може да вработуваат лекари специјалист... повеќе...

 
Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка

Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка

Љубљана, 19 јули 2018 (МИА) – Релативниот победник на парламентарните избори во Словенија, Јанез Јан... повеќе...

Грабар-Китаровиќ: Хрватите и Албанците, буквално, се браќа по оружје

Грабар-Китаровиќ: Хрватите и Албанците, буквално, се браќа по оружје

Тирана, 19 јули 2018 (МИА) - Хрватската претседателка Колинда Грабар-кИтаровиќ, која е во дводневна ... повеќе...

ММФ го потврди новиот аранжман со Србија

ММФ го потврди новиот аранжман со Србија

Белград, 19 јули 2018 (МИА) - Бордот на извршни директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) на с... повеќе...

Грција дала 5.000 златни визи на инвеститори во недвижности

Грција дала 5.000 златни визи на инвеститори во недвижности

Атина, 19 јули 2018 (МИА) - Од 2012 година, Грција дала 5.000 „златни визи“ на странци кои инвестира... повеќе...

Грабар-Китаровиќ: Интеграцијата бара национално единство

Грабар-Китаровиќ: Интеграцијата бара национално единство

Тирана, 19 јули 2018 (МИА) - Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која е во дводневна ... повеќе...

Турски оџа обвинет за сексуално малтретирање на деца, формирање култ со 150 следбеници

Турски оџа обвинет за сексуално малтретирање на деца, формирање култ со 150 следбеници

Анкара, 19 јули 2018 (МИА) - Турската полиција го уапси оџата Аднан Октар, кој е обвинет за сексуалн... повеќе...

Во Турција по две години укината вонредната состојба

Во Турција по две години укината вонредната состојба

Анкара, 19 јули 2018 (МИА) - Турската Парламентарна комисија разгледува предлог закон за борба проти... повеќе...

Американското државно Радио Слободна Европа ќе ја подобрува слободата на медиумите во Бугарија и Романија

Американското државно Радио Слободна Европа ќе ја подобрува слободата на медиумите во Бугарија и Романија

Вашингтон, 19 јули 2018 (МИА) - Американската државна радио станица Радио Слободна Европа/Радио Слоб... повеќе...

Мета ја одликува хрватската претседателка со орден „национално знаме“

Мета ја одликува хрватската претседателка со орден „национално знаме“

Тирана, 19 јули 2018 (МИА) - На посебна свеченост одржана во Палата на бригадите во Тирана, албански... повеќе...

Трамп до Ердоган: Срамота, ослободете го свештеникот

Трамп до Ердоган: Срамота, ослободете го свештеникот

Вашингтон, 19 јули 2018 (МИА) - Претседателот на САД, Доналд Трамп побара од турскиот колега Реџеп Т... повеќе...

Аврамопулос најави заеднички европски патроли долж српската граница

Аврамопулос најави заеднички европски патроли долж српската граница

Белград, 19 јули 2018 (МИА) - Еврокомесарот Димитрис Аврамопулос најави дека во тек се преговори меѓ... повеќе...

Гувернерот на Мејн истакна дека Балканот има проблеми, но сите ја сакаат Црна Гора

Гувернерот на Мејн истакна дека Балканот има проблеми, но сите ја сакаат Црна Гора

Подгорица, 19 јули 2018 (МИА) – Сите ја сакаат Црна Гора без оглед на тешкотиите на Балканот во изми... повеќе...

Апсење во Приштина по налог на Интерпол

Апсење во Приштина по налог на Интерпол

Приштина, 19 јули 2018 (МИА) - Косовската полиција уапси четири лица во Приштина под сомнение дека с... повеќе...

КЕШ со рекордно производство и приходи од електрична енергија

КЕШ со рекордно производство и приходи од електрична енергија

Тирана, 19 јули 2018 (МИА) - Исклучително поволната хидрологија  на каскадата на реката Дрим услови ... повеќе...

Курти за РТШ: Албанија и Косово да се обединат  како конфедерација

Курти за РТШ: Албанија и Косово да се обединат како конфедерација

Тирана, 19 јули2018 (МИА)  - Лидерот на косовското движење Самоопределување Албин Курти ја повтори с... повеќе...

Грчкото до руското МНР: Треба да запре непочитувањето кон Грција

Грчкото до руското МНР: Треба да запре непочитувањето кон Грција

Атина, 18 јули 2018 (МИА) - Денешните изјави на портпаролката на руското Министерство за надворешни ... повеќе...