• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Регион

Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство

Турција претстави хибридна локомотива од сопствено производство

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - На Меѓународниот саем за транспортна технологија (ИноТранс) во Бер... повеќе...

 
Словенците се повеќе возат луксузни автомобили со словачки таблици

Словенците се повеќе возат луксузни автомобили со словачки таблици

Љубљана, 20 септември 2018 (МИА) - На словенечките патишта се повеќе се возат луксузни автомобили со... повеќе...

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

Атина, 20 септември 2018 (МИА) - Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посе... повеќе...

Пленковиќ: Хрватска е способна сама да ги контролира границите

Пленковиќ: Хрватска е способна сама да ги контролира границите

Салцбург, 20 септември 2018 (МИА) - Хрватската полиција е способна сама да ги конттолира своите гран... повеќе...

Баша: Секој што ќе гласа за уривање на Националниот театар ќе го сметаме за терорист

Баша: Секој што ќе гласа за уривање на Националниот театар ќе го сметаме за терорист

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша,... повеќе...

Јункер: Се уште сме далеку од договор за Брегзитот

Јункер: Се уште сме далеку од договор за Брегзитот

Салцбург, 19 септември 2018 (МИА) - Европската Унија и Велика Британија се уште се доста далеку од д... повеќе...

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон Унгарија

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон Унгарија

Салцбург, 19 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва ги демантираше тврдењат... повеќе...

Каракачанов: Бугарија е на страната на Унгарија во спорот со ЕУ

Каракачанов: Бугарија е на страната на Унгарија во спорот со ЕУ

Софија, 19 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот вицепремиер и лидер на партијата ВМРО-БНД, Красимир Кар... повеќе...

Ердоган: Во Турција нема економска криза

Ердоган: Во Турција нема економска криза

Анкара, 19 септември 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека во Ту... повеќе...

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Дебар,19 септември 2018 (МИА) – Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е попол... повеќе...

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Царината на Србија, во соработка со македонски царински службениц... повеќе...

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претставници на Советот за заштита на човековите права и слободи... повеќе...

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој л... повеќе...

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Подгорица, 19 септември 2018 (МИА) - На влезот во зградата со терминали на аеродромот во Подгорица д... повеќе...

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Кај српскиот град Бујановац, во близина на македонската граница, ... повеќе...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува... повеќе...

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...