• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Регион

Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

Рускиот патријарх Кирил ќе ја посети Албанија

Тирана, 18 април 2018 (МИА) - Поглаварот на Руската православна црква (РПЦ), патријархот московски и... повеќе...

 
Грчката полиција уапси лидер на меѓународна криминална група

Грчката полиција уапси лидер на меѓународна криминална група

Солун, 18 април 2018 (МИА) - Грчката полиција соопшти дека уапсила водач на „европска организирана к... повеќе...

Турската опозиција бара укинување на вонредната состојба

Турската опозиција бара укинување на вонредната состојба

Анкара, 18 април 2018 (МИА) - Главната турска опозициска Репуликанска народна партија (ЦХП) денеска ... повеќе...

Хрватска делегација ја прекина посетата на Србија поради непримерното однесување на Шешељ

Хрватска делегација ја прекина посетата на Србија поради непримерното однесување на Шешељ

Белград, 18 април 2018 (МИА) - По инцидентот во српското Собрание, кога лидерот на радикалите Војисл... повеќе...

Во Романија извршена првата трансплантација на бели дробови

Во Романија извршена првата трансплантација на бели дробови

Букурешт, 18 април 2018 (МИА) - Во Романија првпат е извршена трансплантација на бели дробови во бол... повеќе...

На 24 јуни предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција (ДПЛ)

На 24 јуни предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција (ДПЛ)

Анкара, 18 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека на 24 ју... повеќе...

На 24 јуни предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција

На 24 јуни предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција

Анкара, 18 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека на 24 ју... повеќе...

Каменос со критики до Грците кои поставија грчкото знаме на ненаселен остров

Каменос со критики до Грците кои поставија грчкото знаме на ненаселен остров

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Оној што зема знаме за да го постави на некој остров треба да знае и да... повеќе...

Препукувања меѓу Атина и Анкара за карпестиот остров Имија/Кардак

Препукувања меѓу Атина и Анкара за карпестиот остров Имија/Кардак

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Ненаселениот карпест остров во Егејското Mоре, што Грција го вика Имија... повеќе...

Доналд Туск следната недела во посета на земјите од Западен Балкан

Доналд Туск следната недела во посета на земјите од Западен Балкан

Стразбур, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на Европски совет Доналд Туск, ќе ги посети Македонија... повеќе...

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Могерини во Тирана: Празнувајте, но се уште имате многу работа

Тирана,18 април 2018 (МИА) - Висока претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, ко... повеќе...

Во Грција штрајк во траектниот сообраќај

Во Грција штрајк во траектниот сообраќај

Атина, 18 април 2018 (МИА) – Траекти што сообраќаат меѓу острови и кон копнениот дел од Грција остан... повеќе...

Јандроковиќ во Белград: Мора да ги решаваме отворените прашања

Јандроковиќ во Белград: Мора да ги решаваме отворените прашања

Белград, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на хрватскиот Сабор Гордан Јандроковиќ изјави дека него... повеќе...

Претседателот на хрватскиот Сабор во посета на Белград

Претседателот на хрватскиот Сабор во посета на Белград

Белград, 18 април 2018 (МИА) – Претседателот на хрватскиот Сабор, Гордан Јандроковиќ почнува денеска... повеќе...

Слободно ќе се движат бегалците на шест грчки острови

Слободно ќе се движат бегалците на шест грчки острови

Атина, 18 април 2018 (МИА) - Наместо досегашната пракса, да бидат затворени во центрите за идентифик... повеќе...

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

„Шпигел“: Во Грција интензивирана илегалната трговија со документи за бегалци

Атина, 18 април 2018 (МИА) – Постои онлајн продажба на лични карти, издадени на бегалци од страна на... повеќе...

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Косовскиот претседател ја повика ЕУ да и даде појасна перспектива на Приштина

Приштина, 18 април 2018 (МИА) - Претседателот на Косово Хашим Тачи ја повика Европската унија да и д... повеќе...