• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Регион

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Приштина, 21 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи се обидува да издејствува прав... повеќе...

 
Германија и Франција ќе му помогнат Западен Балкан во справувањето со нелегалната трговија со оружје

Германија и Франција ќе му помогнат Западен Балкан во справувањето со нелегалната трговија со оружје

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) -  Германија и Франција почнаа проект за борба против нелегалната тр... повеќе...

Меркел најави мигрански преговори со Северна Африка по урнек на турскиот договор

Меркел најави мигрански преговори со Северна Африка по урнек на турскиот договор

Салцбург, 20 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската униј... повеќе...

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Турција го казни „Гугл“ со 15 милиони долари

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - Турскиот Совет за заштита на конкурентноста го казни глобалниот ин... повеќе...

Косовската Католичка црква против промената на границите

Косовската Католичка црква против промената на границите

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Поглаварот на Католичката црква на Косово, Дон Љуш Ѓерѓи отвор... повеќе...

Опозициски пратеник бара од Тачи да потпише договор со лидерите од Прешевската Долина

Опозициски пратеник бара од Тачи да потпише договор со лидерите од Прешевската Долина

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Либур... повеќе...

Албанскиот Парламент „пресуди“, ќе се руши Националниот театар

Албанскиот Парламент „пресуди“, ќе се руши Националниот театар

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Албанскиот Парламент, без присуство на опозицијата, со 75 гласови ... повеќе...

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки закани

Стејт департмент: Србија напредува во борбата против тероризмот, во Косово растечки закани

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Владата во Белград презела чекори да ги подобри капацитетите за... повеќе...

Рама: Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Рама: Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама, од собраниската говорница, денеска ја... повеќе...

Бугарскиот парламент избра тројца нови министри

Бугарскиот парламент избра тројца нови министри

Софија, 20 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот Парламент денеска избра тројца нови министри - за внатр... повеќе...

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Подгорица, 20 септември 2018 (МИА) – Во Црна Гора во 2019 година ќе биде воведено доброволно служење... повеќе...

Партијата на Ердоган бара активно учество на Турците во странство во политиката

Партијата на Ердоган бара активно учество на Турците во странство во политиката

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - Партијата на правдата и развојот (АКП) на турскиот претседател Реџ... повеќе...

Албанската опозиција најави продолжување на бојкотот на Парламентот

Албанската опозиција најави продолжување на бојкотот на Парламентот

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Земјата е во вонредна национална состојба, повеќе не постои држава... повеќе...

Кабинетот на Тачи тврди дека во Брисел ќе се разговара за Прешевската Долина

Кабинетот на Тачи тврди дека во Брисел ќе се разговара за Прешевската Долина

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Иако се уште не се знае кога точно ќе се одржи наредната средба ... повеќе...

Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава во Валона

Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава во Валона

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и денеск... повеќе...

Србија и ЕУ потпишаа Договор за активностите на Фронтекс

Србија и ЕУ потпишаа Договор за активностите на Фронтекс

Белград, 20 септември 2018 (МИА) - Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и српскиот м... повеќе...

Србија и ЕУ ќе потпишат договор за активностите на Фронтекс

Србија и ЕУ ќе потпишат договор за активностите на Фронтекс

Белград, 20 септември 2018 (МИА) - Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и претставни... повеќе...

Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...