• A-
  • A
  • A+
недела, 15 јули 2018, 

Регион

Харадинај до Тачи: Ќе бидеш разрешен ако го прекршиш Уставот

Харадинај до Тачи: Ќе бидеш разрешен ако го прекршиш Уставот

Приштина, 6 јули 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска посредно го предупреди прет... повеќе...

 
Италија ќе и достави на Србија документи за влијанието на осиромашениот ураниум

Италија ќе и достави на Србија документи за влијанието на осиромашениот ураниум

Белград, 6 јули 2018 (МИА) - Комисијата на италијанскиот Парламент што водеше истрага за смртните сл... повеќе...

За две дена во Албанија регистрирани 516 земјотреси

За две дена во Албанија регистрирани 516 земјотреси

Тирана, 6 јули 2918 (МИА) – Во изминатите две деноноќија,од средата, кога во 11:02 часот беше регист... повеќе...

„Та неа“: Анкара бара екстрадиција на турските војници, за грчките да добијат фер судење во Турција

„Та неа“: Анкара бара екстрадиција на турските војници, за грчките да добијат фер судење во Турција

Атина, 6 јули 2018 (МИА) - Анкара бара осуммината турски војници, кои по неуспешниот обид за пуч во ... повеќе...

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

„Лидл“ во Хрватска ги повлекува артиклите од пластика за еднократна употреба

Загреб, 6 јули 2018 (МИА) - Трговскиот синџир „Лидл“ во Хрватска планира до крајот на 2019 година да... повеќе...

Хрватска за шест месеци ја посетиле 6,4 милиони туристи

Хрватска за шест месеци ја посетиле 6,4 милиони туристи

Загреб, 6 јули 2018 (МИА) - Хрватска во првите шест месеци од оваа година ја посетиле 6,4 милиони ту... повеќе...

Хотелите во Турција максимално полни, нови 120 врвни хотели до крајот на годината

Хотелите во Турција максимално полни, нови 120 врвни хотели до крајот на годината

Анкара, 6 јули 2018 (МИА) - Во екот на летната туристичка сезона, хотелите во Турција работат со пол... повеќе...

„Сомнителен пакет“ со материјал за грчка Македонија пронајден пред судовите во Атина

„Сомнителен пакет“ со материјал за грчка Македонија пронајден пред судовите во Атина

Атина, 6 јули 2018 (МИА) - Ќесе со кабли, весник, грчко знаме и знаме со сонцето од Вергина, постер ... повеќе...

Во Словенија се стимулираат вработените со 250 евра да наоѓаат нови работници

Во Словенија се стимулираат вработените со 250 евра да наоѓаат нови работници

Љубљана, 6 јули 2018 (МИА) - Словенечката компанија за издувни гасови „Акраповиќ“, поради недостиг н... повеќе...

Власта во Албанија ќе го урива Националниот театар, опозицијата ќе го брани со жив штит

Власта во Албанија ќе го урива Националниот театар, опозицијата ќе го брани со жив штит

Тирана, 6 јули 2018 (МИА) - По дванаесет часовна расправа, полна со обвинувања, пред полноќ албански... повеќе...

Трамп ќе именува нов амбасадор во Приштина

Трамп ќе именува нов амбасадор во Приштина

Приштина, 6 јули 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го именува диплома... повеќе...

Србија се подготвува за ново невреме

Србија се подготвува за ново невреме

Белград, 6 јули 2018 (МИА) - Градскиот штаб за вонредни ситуации во Белград утрово одржа седница пор... повеќе...

Амнестија за периодот на војната, дел од договорот меѓу Косово и Србија

Амнестија за периодот на војната, дел од договорот меѓу Косово и Србија

Приштина, 6 јули 2018 (МИА) - Некои странски дипломати во Приштина се шокирале кога слушнале дека де... повеќе...

Турската полиција во потрага по 346 осомничени ѓуленисти

Турската полиција во потрага по 346 осомничени ѓуленисти

Анкара, 6 јули 2018 (МИА) - Бројот на осомничени припадници на терористичката група ФЕТО по кои дене... повеќе...

Турција: Акција за апсење на 271 припадник на армијата

Турција: Акција за апсење на 271 припадник на армијата

Анкара, 6 јули 2018 (МИА) - Турската полиција денеска почнала координирана низа акции за апсење на 2... повеќе...

Пацоли го демантира Дачиќ за повлекувањето на признанието од Папуа Нова Гвинеја

Пацоли го демантира Дачиќ за повлекувањето на признанието од Папуа Нова Гвинеја

Приштина, 6 јули 2018 (МИА) – Шефот на косовската дипломатија, Беџет Пацоли ја демантира синоќа ин... повеќе...

Косовското обвинителство разгледува 150 случаи на воени злосторства, за 93 има докази

Косовското обвинителство разгледува 150 случаи на воени злосторства, за 93 има докази

Приштина, 6 јули 2018 (МИА) - Косовското Специјално обвинителство веќе започнало со разработка на ... повеќе...