• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Регион

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг

Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг

Подгорица, 13 април 2018 (МИА) - Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов пре... повеќе...

 
Средба Меркел-Вучиќ во Берлин

Средба Меркел-Вучиќ во Берлин

Берлин, 13 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе престојува во посета ... повеќе...

Арифи: ЗСО ќе биде според Уставот,гарантира косовската влада

Арифи: ЗСО ќе биде според Уставот,гарантира косовската влада

Приштина,12 апрл 2018 (МИА) – Шефот на косовската делегација во дијалогот со Србија, Авни Арифи,изја... повеќе...

Опасна зона за летови е воведена јужно од Кипар до 12 мај

Опасна зона за летови е воведена јужно од Кипар до 12 мај

Никозија, 12 април 2018 (МИА) – Опасна зона за летови над Средоземното Море на височина до 8.000 мет... повеќе...

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Коѕијас ја откажа прес конференцијата во Приштина

Приштина,12 април 2018(МИА) – Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, кој попладнево пристигна ... повеќе...

Јилдирим му изрази сочувство на Ципрас за загинатиот пилот (ДПЛ)

Јилдирим му изрази сочувство на Ципрас за загинатиот пилот (ДПЛ)

Анкара, 12 април 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим упати сочувство до грчкиот премиер Ал... повеќе...

Јилдирим му изрази сочувство на Ципрас за загинатиот пилот

Јилдирим му изрази сочувство на Ципрас за загинатиот пилот

Анкара, 12 април 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим упати сочувство до грчкиот премиер Ал... повеќе...

Ердоган телефонски разговарал со Путин за Сирија

Ердоган телефонски разговарал со Путин за Сирија

Анкара, 12 април 2018 (МИА) - Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разго... повеќе...

Покренато обвинение против косовскиот министер Пал Лекај

Покренато обвинение против косовскиот министер Пал Лекај

Приштина,12 април 2018 (МИА) – Специјалното обвинителство на Косово покрена обвинение протиив Пал Ле... повеќе...

Загина пилотот од грчкиот воен авион што се урна во Егејското Море

Загина пилотот од грчкиот воен авион што се урна во Егејското Море

Атина, 12 април 2018 (МИА) - Загина пилотот на грчкиот воен авион што претпладнево се урна североист... повеќе...

Словенечкиот претседател в сабота распишува парламентарни избори

Словенечкиот претседател в сабота распишува парламентарни избори

Љубљана, 12 април 2018 (МИА) – Словенечкиот претседател Борут Пахор в сабота ќе потпише одлука за ра... повеќе...

Загина пилотот на грчки воен авион што се урна во близина на островот Скирос

Загина пилотот на грчки воен авион што се урна во близина на островот Скирос

Атина, 12 април 2018 (МИА) – Грчки пилот на воен авион загина откако се урна авион, по пресретнување... повеќе...

Светска банка со регионален проект за олеснување на трговијата на Балканот

Светска банка со регионален проект за олеснување на трговијата на Балканот

Белград, 12 април 2018 (МИА) - Светска банка подготвува регионален проект со кој би требало да се ол... повеќе...

Турската Црвена полумесечина гради два кампа за бегалци од Источна Гута

Турската Црвена полумесечина гради два кампа за бегалци од Источна Гута

Анкара, 12 април 2018 (МИА) - Турската Црвена полумесечина гради два нови кампа за Сиријците, кои по... повеќе...

Се урна грчки воен авион

Се урна грчки воен авион

Атина, 12 април 2018 (МИА) - Грчкото воено воздухопловство денеска информираше дека борбен авион од ... повеќе...

Ердоган и Столтенберг ќе разговараат за користењето на базата Инџирлик при евентуале напад на Сирија

Ердоган и Столтенберг ќе разговараат за користењето на базата Инџирлик при евентуале напад на Сирија

Анкара, 12 април 2018 (МИА) - Турските власти планира да разговара со генералниот секретар на НАТО Ј... повеќе...

Еди Рама гаѓан со брашно и јајца во Парламентот (видео)

Еди Рама гаѓан со брашно и јајца во Парламентот (видео)

Тирана, 12 април 2018 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната парламентарна седниц... повеќе...

Мозаик

Шанаја Твејн се извини за своја изјава дека би гласала за Трамп

Канадската кантри и поп пејачка Шанаја Твејн се из...

Мебел од парискиот хотел „Риц“ продаден за рекордни 7,3 милиони евра

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“...

Бакир Изетбеговиќ заврши во видео игра

Непознати автори направија видео игра насловена „Е...

Почина актерот Верн Тројер

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогат...

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџи...