• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Регион

Состанок на Иницијативата СЕЕЦП во Брдо кај Крањ

Состанок на Иницијативата СЕЕЦП во Брдо кај Крањ

Љубљана, 23 април 2018 (МИА) - Во Брдо крај Крањ денеска ќе се одржи состанок на министрите за надво... повеќе...

 
Анархисти ја нападнале Амбасада на Франција во Атина

Анархисти ја нападнале Амбасада на Франција во Атина

Атина, 23 април 2018 (МИА) - Грчката полиција уапси член на анархистичката група Рубикон, откако неј... повеќе...

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

Белград, 23 април 2018 (МИА) - Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде о... повеќе...

Павлопулос: Незамисливо е да се зборува за размена на двајцата грчки војници со осумте турски

Павлопулос: Незамисливо е да се зборува за размена на двајцата грчки војници со осумте турски

Атина, 22 април 2018 (МИА) - Незамисливи се какви било разговори за размена на двајцата грчки војниц... повеќе...

Италијанската полиција заплени тон марихуана

Италијанската полиција заплени тон марихуана

Тирана,22 април 2018(МИА) – Во италијанскиот приморски град Лече,полиција заплени тон марихуана која... повеќе...

Турција: Изборната комисија и дозволи на новата партија да учествува на изборите

Турција: Изборната комисија и дозволи на новата партија да учествува на изборите

Анкара, 22 април 2018 (МИА)- Турската Изборна комисија одлучи на новата Добра партија, да и дозволи ... повеќе...

 Турција го критикува Извештајот за човекови права на Стејт департментот

Турција го критикува Извештајот за човекови права на Стејт департментот

Анкара, 22 април  2018 (МИА)- Турција денеска го критикуваше Извештајот за човековите права на Стејт... повеќе...

Ердоган со предупредување кон Австрија

Ердоган со предупредување кон Австрија

Истанбул, 22 април 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја предупреди Австрија, ... повеќе...

Србија: Одлуката на Хрватска претставува кршење на човековите права

Србија: Одлуката на Хрватска претставува кршење на човековите права

Белград, 22 април 2018 (МИА) - Забраната за влез во Хрватска за српскиот министер за одбрана Алексан... повеќе...

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија

Ван Ромпој: Без влез во ЕУ можна е граѓанска војна на територија на поранешна Југославија

Брисел, 22 април 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман Ван Ромпој во емис... повеќе...

Хрватско МНР: Вулин засега не е добредојден во Хрватска

Хрватско МНР: Вулин засега не е добредојден во Хрватска

Загреб, 22 април 2018 (МИА) - Хрватското Министерство за надворешни и европски работи соопшти дека с... повеќе...

Извештај на Стејт департментот: Корупција има во сите сектори на власта во Албанија

Извештај на Стејт департментот: Корупција има во сите сектори на власта во Албанија

Тирана, 21 април 2018 (МИА) - Раширената корупција во сите сектори на власта, ограничувањата на слоб... повеќе...

Ердоган: Вонредната состојба е добра за економијата и штити од тероризам и штрајкови

Ердоган: Вонредната состојба е добра за економијата и штити од тероризам и штрајкови

Истанбул, 21 април 2018 (МИА) - Бизнис секторот треба да ја поздрави и поддржи вонредната состојб... повеќе...

Шеесет и шест сенатори бараат од Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

Шеесет и шест сенатори бараат од Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА) - Шеесет и шест американски сенатори потпишаа писмо, со кое се повику... повеќе...

Извештај на Стејт департментот: Во Србија проблематични се корупцијата и судството

Извештај на Стејт департментот: Во Србија проблематични се корупцијата и судството

Вашингтон, 21 април 2018 (МИА) - Стејт департмент во својот годишен извештај за човековите права во ... повеќе...

Турција: Во операцијата „Маслиново гранче“ неутрализирани 4254 терористи

Турција: Во операцијата „Маслиново гранче“ неутрализирани 4254 терористи

Анкара, 21 април 2018 (МИА) -  Вкупно 4254 терористи биле неутрализирани од почетокот на операцијата... повеќе...

Ѓукановиќ има намера да ги подобри односите со Русија

Ѓукановиќ има намера да ги подобри односите со Русија

Москва, 21 април 2018 (МИА) - Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ рече дека во неговиот нов ма... повеќе...

Мозаик

Шанаја Твејн се извини за своја изјава дека би гласала за Трамп

Канадската кантри и поп пејачка Шанаја Твејн се из...

Мебел од парискиот хотел „Риц“ продаден за рекордни 7,3 милиони евра

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“...

Бакир Изетбеговиќ заврши во видео игра

Непознати автори направија видео игра насловена „Е...

Почина актерот Верн Тројер

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогат...

Почина најстариот човек во светот - Јапонката Наби Таџима

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџи...