• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Регион

Косовските функционери со повисоки дневници за Албанија, одошто за Канада – поднесена интерпелација

Косовските функционери со повисоки дневници за Албанија, одошто за Канада – поднесена интерпелација

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Многу пратеници во косовското Собрание, покрај прилично високите плат... повеќе...

 
Косово акредитира амбасадор во Гвинеа Бисао

Косово акредитира амбасадор во Гвинеа Бисао

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Косово акредитира амбасадор во Гвинеја Бисао во рамки на неговата кам... повеќе...

Брнабиќ: Признавањето на Косово не би бил компромис

Брнабиќ: Признавањето на Косово не би бил компромис

Берлин, 19 јуни 2018 (МИА) – Србија никогаш нема да ја признае косовската независност, изјави српска... повеќе...

Во Приштина не е киднапирана новинарка од Албанија, туку друго лице, објави полицијата

Во Приштина не е киднапирана новинарка од Албанија, туку друго лице, објави полицијата

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Косовската полиција попладнево ги демантира наводите дека во Приштина... повеќе...

Тачи потврди дека в недела ќе се сретне со Вучиќ во Брисел

Тачи потврди дека в недела ќе се сретне со Вучиќ во Брисел

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи потврди дека во недела, 24 јуни, ќе... повеќе...

Куфодинас доби нова дводневна дозвола за излез од затвор

Куфодинас доби нова дводневна дозвола за излез од затвор

Атина, 19 јуни 2018 (МИА) - Димитрис Куфодинас еден од основачите на  терористичката организација „1... повеќе...

Најверојатно киднапирана новинарка на Албанската радио-телевизија во Приштина

Најверојатно киднапирана новинарка на Албанската радио-телевизија во Приштина

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) - Новинарка на Албанската радио-телевизија  (ТВШ) можно е да е киднапир... повеќе...

Тројца уапсени албански државјани побегале од полициска станица во Атина

Тројца уапсени албански државјани побегале од полициска станица во Атина

Атина, 19 јуни 2018 (МИА) - Откако го отстраниле заштитното железо од прозорец и направиле мала дупк... повеќе...

Вучиќ:Дијалогот продолжува, во недела средба со Тачи

Вучиќ:Дијалогот продолжува, во недела средба со Тачи

Белград, 19 јуни 2018 (МИА) – Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска потврди дека добил покан... повеќе...

Албанија веќе станува транзитна земја за илегалните имигранти

Албанија веќе станува транзитна земја за илегалните имигранти

Тирана, 18 јуни 2018 (МИА) - Албанија веќе станува транзитна земја за нелегалните имигранти од Блиск... повеќе...

Србија му забрани влез на нејзина територија на Шкелзен Малиќи

Србија му забрани влез на нејзина територија на Шкелзен Малиќи

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) - Познатиот косовски филозоф, публицист и историчар на уметноста Шкелзе... повеќе...

Кикл очекува конкретни мерки против илегалната миграција во Западен Балкан

Кикл очекува конкретни мерки против илегалната миграција во Западен Балкан

Виена, 19 јуни 2018 (МИА) - Австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кикл во писмото испрате... повеќе...

За пет години 157.000 албански државјани побарале азил во ЕУ

За пет години 157.000 албански државјани побарале азил во ЕУ

Тирана, 19 јуни 2018 (МИА) - Во период од 2013 до 2017 година околу 157.000 државјани на Албанија по... повеќе...

Приштина бара помош од Брисел за формирање на Заедницата на српски општини

Приштина бара помош од Брисел за формирање на Заедницата на српски општини

Приштина, 19 јуни 2018 (МИА) - Косовска делегација предводена од владиниот коррдинатор за дијалогот ... повеќе...

Турција планира да гради и трета нуклеарна централа

Турција планира да гради и трета нуклеарна централа

Анкара, 19 јуни 2018 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека Турција планира да... повеќе...

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Рим, 19 јуни 2018 (МИА) - Во првите пет месеци од оваа година во Грција пристигнале над 19.800 мигра... повеќе...

Министерски состанок ЕУ-Балкан за миграцијата

Министерски состанок ЕУ-Балкан за миграцијата

Брисел, 19  јуни 2018 (МИА) - Министрите за внатрешни работи на шесте земји од Западен Балкан, вклуч... повеќе...

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...