• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Регион

Шпенд Маџуни нов косовски прв разузнавач

Шпенд Маџуни нов косовски прв разузнавач

Приштина, 20 април 2018 (МИА) - На предлог на косовскиот претседател Хашим Тачи, а со согласност на ... повеќе...

 
Двајца истакнати членови на опозициската ЦХП најавија кандидатури за претседател на Турција

Двајца истакнати членови на опозициската ЦХП најавија кандидатури за претседател на Турција

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Една од водечките луѓе на најголемата турска опозицска формација, Репу... повеќе...

Продолжува да расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

Продолжува да расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Бројот на мигранти и бегалци, кои пристигнуваат на грчките острови во и... повеќе...

Турскиот Парламент одобри одржување предвремени избори во јуни

Турскиот Парламент одобри одржување предвремени избори во јуни

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Турскиот Парламент денеска го одобри предлогот на претседателот на Тур... повеќе...

Кајмакџи: ЕК е неправедна кон Турција

Кајмакџи: ЕК е неправедна кон Турција

Брисел, 20 април 2018 (МИА) - Турскиот амбасадор во Европска унија, Фарук Кајмакџи денеска изјави де... повеќе...

Јилдирим: САД треба да учат од Турција како се спроведуваат избори

Јилдирим: САД треба да учат од Турција како се спроведуваат избори

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска им порача на САД да се занима... повеќе...

Брнабиќ: Не знам што повеќе да направиме, состојбата со Хрватска е „бизарна“

Брнабиќ: Не знам што повеќе да направиме, состојбата со Хрватска е „бизарна“

Белград, 20 април 2018 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека состојбата со Хрватска по ... повеќе...

Јилдирим: За непријателите на Турција, Грција е „безопасен азил“

Јилдирим: За непријателите на Турција, Грција е „безопасен азил“

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Турскиот премир Бинали Јилдирим денеска изјави дека е неприфатливо луѓ... повеќе...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓунар... повеќе...

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Со прекин на снабдувањето со електична енергија, грчкиот синдикат ќе по... повеќе...

Анкета: Повеќето Срби за Косово сакаат суштинска автономија во рамките на Србија, но не и лични жртви

Анкета: Повеќето Срби за Косово сакаат суштинска автономија во рамките на Србија, но не и лични жртви

Белград, 20 април 2018 (МИА) – Граѓаните на Србија  се свесни дека нивната земја нема моќ на Косово ... повеќе...

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Анкара, 20 април 2018 (МИА) - Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни ре... повеќе...

Словенија: Приклучок на Интернет станува универзално право

Словенија: Приклучок на Интернет станува универзално право

Љубљана, 20 април 2018 (МИА) - Секое село во Словенија ќе добие право на приклучок на широкопојасен ... повеќе...

За Самитот во Софија многу отворени прашања за домаќинот

За Самитот во Софија многу отворени прашања за домаќинот

Брисел, 20 април 2018 (МИА) - Бугарија подготвува комплицирана кореографија за претстојниот Самит ЕУ... повеќе...

Австрија нема да дозволи на турски политичари да водат кампања на нејзина територија

Австрија нема да дозволи на турски политичари да водат кампања на нејзина територија

Виена, 20 април 2018 (МИА) - Австриската десничарска коалициска Влада, која е против членство на Анк... повеќе...

Романија ја сели својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим

Романија ја сели својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим

Букурешт, 20 април 2018 (МИА) - Романската Влада донесе одлука да ја премести својата амбасада во Ер... повеќе...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Брисел, 20 април 2018 (МИА) - Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика ... повеќе...

Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...