• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Комисијата за конкурсот „Млади поети“ на АМС се оградува од содржината во збирката

Комисијата за конкурсот „Млади поети“ на АМС се оградува од содржината во збирката

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Тричлената комисија задолжена за четвртиот конкурс „Млади поети“ на Аге... повеќе...

 
Кашавелски: Сликарството е можност за широко изразување на мојот внатрешен свет

Кашавелски: Сликарството е можност за широко изразување на мојот внатрешен свет

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Уметникот Синиша Кашавелски освои Гран-при на изложбата Art Expo во Вен... повеќе...

Концерт на клавирското дуо од ансамблот „Артворк“

Концерт на клавирското дуо од ансамблот „Артворк“

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Во рамки на 41. Денови на македонска музика (ДММ), вечер на Факултетот ... повеќе...

Изложба на Филип Фидановски во МКЦ

Изложба на Филип Фидановски во МКЦ

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје вечер ќе биде от... повеќе...

Изложба на цртежи „Небото над Идила“

Изложба на цртежи „Небото над Идила“

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Во салонот „Ко-Ра“ во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје вечер ќ... повеќе...

Почнува третиот студентски филмски фестивал „Филмоција“

Почнува третиот студентски филмски фестивал „Филмоција“

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Проекции на филмови, работилници и мини концерти ќе понуди третиот студ... повеќе...

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ ќе гостува во Виница

Велешкиот театар со „Вдовицата се мажи“ ќе гостува во Виница

Велес, 1 април 2018 (МИА) - Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес во среда ќе гостува в... повеќе...

АМС ја повлекува збирката со песни со недолична содржина

АМС ја повлекува збирката со песни со недолична содржина

Скопје, 1 април 2018 (МИА) - Директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Дарко Каевски вели дека... повеќе...

Излезе од печат книгата „Шестмина словачки поети“

Излезе од печат книгата „Шестмина словачки поети“

Скопје, 1 април 2018 (МИА) - Од печат излезе книгата „Шестмина словачки поети“ чиј приредувач и прев... повеќе...

Манифестација „Не е шега: дискриминација и цензура“ на Музејот на Македонија

Манифестација „Не е шега: дискриминација и цензура“ на Музејот на Македонија

Скопје, 1 април 2018 (МИА) - Со отворање на изложбата „Цензура“ на студенти од Ликовната академија п... повеќе...

Поетско читање во Крива Паланка

Поетско читање во Крива Паланка

Крива Паланка, 31 март 2018 (МИА) -  Во Градскиот музеј Крива Паланка денеска се одржа поетско читањ... повеќе...

„Јами дистрикт“ ќе го отвори 11.издание на ИТФ „Лица без маски“

„Јами дистрикт“ ќе го отвори 11.издание на ИТФ „Лица без маски“

Скопје, 31 март 2018 (МИА) - Претставата „Јами дистрикт“ во режија на Кокан Младеновиќ од Србија ќе ... повеќе...

Шеста Франкофонска вечер во Крива Паланка

Шеста Франкофонска вечер во Крива Паланка

Крива Паланка, 31 март 2018 (МИА) – Француски шансони, рецитации на француски јазик и сценски изведб... повеќе...

Почина академик Цветан Грозданов (ПВТ)

Почина академик Цветан Грозданов (ПВТ)

Скопје, 31 март 2018 (МИА) - Академик Цветан Грозданов, редовен член на Македонската академија на на... повеќе...

Шестата вечер на македонскиот афоризам – во чест на Иван Карадак

Шестата вечер на македонскиот афоризам – во чест на Иван Карадак

Ko;ani, 31 mart 2018 (MIA) - Во организација на Здружението Афористичка репрезентација на Македонија... повеќе...

Почина академик Цветан Грозданов

Почина академик Цветан Грозданов

Скопје, 31 март 2018 (МИА) - Академик Цветан Грозданов, редовен член на Македонската академија на на... повеќе...

Филмови по избор на Игор Иванов во Кинотека, Лордан Зафрановиќ гостин од вторник

Филмови по избор на Игор Иванов во Кинотека, Лордан Зафрановиќ гостин од вторник

Скопје, 31 март 2018 (МИА) – Априлската програма на Кинотеката на Македонија утре ќе почне со циклус... повеќе...