• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Наградата „Гласник на невидливите“ за документарецот „Собирачи“

Наградата „Гласник на невидливите“ за документарецот „Собирачи“

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Тимот на „Види Вака“ ја доби наградата „Гласник на невидливите“ за доку... повеќе...

 
„Монахот од Тамнава“ - нов роман на Божин Павловски

„Монахот од Тамнава“ - нов роман на Божин Павловски

Скопје, 3 април 2018 (МИА) -  „Монахот од Тамнава“ е нов роман на Божин Павловски, објавен од „Матиц... повеќе...

 Телевизиска дистрибуција на филмот „Борба за смрт“ во Европа, САД и Азија

Телевизиска дистрибуција на филмот „Борба за смрт“ во Европа, САД и Азија

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Краткометражниот филм „Борба за смрт“ обезбеди телевизиска дистрибуција... повеќе...

Црвенковска: Нови проблесоци по долгиот период штама во литературата за деца

Црвенковска: Нови проблесоци по долгиот период штама во литературата за деца

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Литературата за деца бара да биде современа исто колку и новото време в... повеќе...

Филмот „Бикини Мун“ почнува да се прикажува и во Битола

Филмот „Бикини Мун“ почнува да се прикажува и во Битола

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Филмот „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски од  утре ќе се прикажува и во 3Д... повеќе...

„Збороигри 2” нова книга на Славе Ѓорѓо Димоски

„Збороигри 2” нова книга на Славе Ѓорѓо Димоски

Охрид, 3 април 2018 (МИА) - Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид денеска ќе биде промовирана к... повеќе...

Предавање со прошетка низ изложбата „Борко Лазески - 100 години од раѓањето“

Предавање со прошетка низ изложбата „Борко Лазески - 100 години од раѓањето“

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Националната галерија на Македонија (НГМ) денеска во галеријата Даут-па... повеќе...

МНТ со изложба ќе го одбележи 73-тиот роденден

МНТ со изложба ќе го одбележи 73-тиот роденден

Скопје,  3 април 2018 (МИА) - Македонскиот народен театар по повод 73-тиот роденден кој го одбележув... повеќе...

Концерт на израелскиот ансамбл „Меитар“

Концерт на израелскиот ансамбл „Меитар“

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Во рамки на Деновите на македонска музика, вечер во Камерната сала на М... повеќе...

Хуманитарна изведба на „Мадам Батерфлај“ за семејството Ристески

Хуманитарна изведба на „Мадам Батерфлај“ за семејството Ристески

Скопје, 3 април 2018 (МИА) - Македонската опера и балет вечер ќе ја изведе претставата „Мадам Батерф... повеќе...

Изи претседател на ДФРМ, Теодосиевска директор на „Браќа Манаки”

Изи претседател на ДФРМ, Теодосиевска директор на „Браќа Манаки”

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - На денешното изборно собрание на Друштвото на филмски работници на Маке... повеќе...

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на ме... повеќе...

Комеморативна седница во Охрид по повод смртта на академик Цветан Грозданов

Комеморативна седница во Охрид по повод смртта на академик Цветан Грозданов

Охрид, 2 април 2018 (МИА) - Охрид денеска со комеморативна седница се збогуваше со својот сограѓанин... повеќе...

Македонската филхармонија доби ново концертно пијано

Македонската филхармонија доби ново концертно пијано

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Македонската филхармонија доби ново концертно пијано од престижната мар... повеќе...

Во Кочани одбележан Светскиот ден на литературата за деца

Во Кочани одбележан Светскиот ден на литературата за деца

Кочани, 2 април 2018 (МИА) - Со поголем број содржини денеска во Кочани беше одбележан 2 април - Меѓ... повеќе...

Гран-при за филмот „Види ја ти неа“ на Горан Столевски

Гран-при за филмот „Види ја ти неа“ на Горан Столевски

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски освои Гран-при награда за... повеќе...

Месецот на франкфонијата одбележан во општина Новаци

Месецот на франкфонијата одбележан во општина Новаци

Новаци, 2 април 2018 (МИА) - Општина Новаци во рамки на заеднички проект со француската општина Коло... повеќе...