• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Пијанистката Дуња Иванова на 16 април на плоштадот „Македонија“ ќе одр... повеќе...

 
Наградата „Роман на годината“ за 2017 задутре ќе и биде врачена на Пармаковска

Наградата „Роман на годината“ за 2017 задутре ќе и биде врачена на Пармаковска

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - На писателката Фросина Пармаковска задутре на пригодна свеченост во 18... повеќе...

Промоција на „Жена“ од Катерина Грозданова

Промоција на „Жена“ од Катерина Грозданова

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Стихозбирката „Жена“ од Катерина Грозданова вечер ќе биде промовирана ... повеќе...

Изложба на фотографии од истражувачкиот проект „Викиекспедиции“

Изложба на фотографии од истражувачкиот проект „Викиекспедиции“

Скопје, 9 април 2018 (МИА) - Триесет и две најдобри фотографии направени во досегашните истражувања ... повеќе...

Отворена манифестацијата „Демир Хисар-град на културата за 2018“

Отворена манифестацијата „Демир Хисар-град на културата за 2018“

Скопје, 8 април 2018 (МИА) - Со свечено дефиле и пригодна културно - уметничка програма на Велигденс... повеќе...

Концерт на Вејчеслав Поповски во МОБ

Концерт на Вејчеслав Поповски во МОБ

Скопје, 8 април 2018 (МИА) - Младиот уметник Вејчеслав Поповски на 14 април во Македонската опера и ... повеќе...

Електро-акустичен концерт на Џијан Емин

Електро-акустичен концерт на Џијан Емин

Скопје, 7 април 2018 (МИА) - Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија н... повеќе...

Фестивалот на трубите од 12 до 14 јули во Пехчево

Фестивалот на трубите од 12 до 14 јули во Пехчево

Пехчево, 6 април 2017 (МИА) - Осмото издание на Фестивалот на дувачки оркестри годинава ќе се одржув... повеќе...

Седум претстави на  11. ИТФ „Лица без маски“

Седум претстави на 11. ИТФ „Лица без маски“

Скопје, 6 април 2018 (МИА) - Четири гостински и три домашни претстави ќе прикаже 11. Интернационален... повеќе...

Виенската опера ќе гостува на есенската сезона на МОБ

Виенската опера ќе гостува на есенската сезона на МОБ

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Директорот на Македонска опера и балет Ќазим Асотиќ престојуваше во раб... повеќе...

Конференција за заштита на културното наследство и соработка со УНЕСКО во Сараево

Конференција за заштита на културното наследство и соработка со УНЕСКО во Сараево

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Заштитата на културното наследство и унапредувањето на соработката со У... повеќе...

„Бикини Мун“ на Манчевски ќе се прикажува во кината во Србија

„Бикини Мун“ на Манчевски ќе се прикажува во кината во Србија

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Филмот „Бикини Мун“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски од денеска ... повеќе...

Конкурс на ДПМ за доделување на наградата „Даница Ручигај“

Конкурс на ДПМ за доделување на наградата „Даница Ручигај“

Скопје, 5 април 2018 (МИА) -  Друштввото на писателите на Македонија го распиша конкурсот за доделув... повеќе...

Изложбата „Убава е Македонија“ вечерва во Куманово

Изложбата „Убава е Македонија“ вечерва во Куманово

Куманово, 5 април 2018 (МИА) - Изложбата на дваесетина дела насловена „Убава е Македонија“ од академ... повеќе...

„Орландина“ на Росана Хрибар го отвори Танц фест 2018

„Орландина“ на Росана Хрибар го отвори Танц фест 2018

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - По премиерата во Танцовиот театар на Љубљана на 23 март, „Орландина“ во... повеќе...

„Шпанија во срцето“ со виолинистот Ѓорѓи Димчевски

„Шпанија во срцето“ со виолинистот Ѓорѓи Димчевски

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - „Шпанија во срцето“ е насловен вечерашниот концерт на Македонската филх... повеќе...

Изложба скулптури на Наим Исен во КИЦ

Изложба скулптури на Наим Исен во КИЦ

Скопје, 5 април 2018 (МИА) - Во Изложбениот салон – Империјал 2  во КИЦ вечер ќе биде отворена  изло... повеќе...