• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Почнува 8. Филозофски филмски фестивал

Почнува 8. Филозофски филмски фестивал

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Со проекција на филмот „Ограда против зајаци“ на Филип Нојс, во Киноте... повеќе...

 
Велешкиот театар со „Тоалет за дами“ ќе гостува во Драмскиот театар

Велешкиот театар со „Тоалет за дами“ ќе гостува во Драмскиот театар

Велес, 11 април 2018 (МИА) -  Актери од Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ на 14 апри... повеќе...

Саемот на книга од 3 до 9 мај во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Саемот на книга од 3 до 9 мај во ВИП Арена „Борис Трајковски“

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Триесеттото издание на Саемот на книга ќе се одржи од 3 до 9 мај во ВИ... повеќе...

Мајските оперски вечери годинава го слават Пучини

Мајските оперски вечери годинава го слават Пучини

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Пет оперски изведби, еден оперски и еден балетски гала концерт, две из... повеќе...

Десет проекти на Неготинскиот музеј со поддршка од Министерството за култура

Десет проекти на Неготинскиот музеј со поддршка од Министерството за култура

Неготино, 11 април 2018 (МИА) - Десет проекти од национален интерес на Неготинскиот музеј добија под... повеќе...

Во „Фросина“ премиера на „Заробено време“ од Милан Никодијевиќ

Во „Фросина“ премиера на „Заробено време“ од Милан Никодијевиќ

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Во киното Фросина денеска премиерно ќе биде прикажан филмот „Заробено ... повеќе...

Премиера на претставата „Егзистирање“ на Скопје танцов театар

Премиера на претставата „Егзистирање“ на Скопје танцов театар

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - На фестивалот „Танц фест 2018“ вечер од 20 часот во Дансинг салата на ... повеќе...

Фотографии од проектот „Викиекспедиции“ на изложба во „Јавна соба“

Фотографии од проектот „Викиекспедиции“ на изложба во „Јавна соба“

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“ од денеска до 15 април ќ... повеќе...

Изложба на народни носии од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора

Изложба на народни носии од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора

Скопје, 11 април 2018 (МИА) - Изложба на народни носии од Скопска Блатија и Скопска Црна Гора, ќе би... повеќе...

Манифестација „Ѓура Мара“ во Миравци

Манифестација „Ѓура Мара“ во Миравци

Гевгелија, 10 април 2018 (МИА) - Манифестација „Ѓура Мара“ традиционално се одржува во гевгелиското ... повеќе...

Три македонски филмови финалисти на 6. LET’S CEE во Австрија

Три македонски филмови финалисти на 6. LET’S CEE во Австрија

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - На шестиот фестивал на филмови од Централна и Источна Европа LET’S CEE... повеќе...

Матичната собраниска комисија усвои девет амандмани за Националната стратегија за култура

Матичната собраниска комисија усвои девет амандмани за Националната стратегија за култура

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Собраниската комисија за култура денеска едногласно усвои девет амнадм... повеќе...

МНТ го продолжува одбележувањето на 73-тиот роденден

МНТ го продолжува одбележувањето на 73-тиот роденден

Скопје, 10 април 2018 (МИА) -  Македонскиот народен театар во текот на месецов со повеќе настани под... повеќе...

Концерт на Муратовска и Атанасовска во Куманово

Концерт на Муратовска и Атанасовска во Куманово

Куманово, 10 април 2018 (МИА) - Во кумановскиот Центар за култура вечерва во 20 часот , концерт ќе о... повеќе...

Хрватскиот роман „Сеќавањето на шумата“ преведен на македонски

Хрватскиот роман „Сеќавањето на шумата“ преведен на македонски

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Издавачката куќа „Готен“ го објави македонскиот превод на романот „Сеќ... повеќе...

Кинотека на Македонија со опусот на Бранко Гапо во трка за престижна награда

Кинотека на Македонија со опусот на Бранко Гапо во трка за престижна награда

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Последното ДВД издание на Кинотеката на Македонија - дигитализираниот ... повеќе...

Промоција на  романот „Барутни облаци“ на Бранислав Ѓорѓевски

Промоција на романот „Барутни облаци“ на Бранислав Ѓорѓевски

Скопје, 10 април 2018 (МИА) - Во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе ... повеќе...