• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура за 20... повеќе...

 
„Актите се кастрирани“ прва поетската збирка од Катерина Гогова

„Актите се кастрирани“ прва поетската збирка од Катерина Гогова

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - „Актите се кастрирани“ е дебитантска поетска книга на Катерина Гогова ... повеќе...

Промоција на два романа од Јагода Михајловска-Георгиева во КИЦ во Софија

Промоција на два романа од Јагода Михајловска-Георгиева во КИЦ во Софија

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Во просториите на Културно-информативниот центар на Република Македони... повеќе...

Во Москва манифестација посветена на македонската култура

Во Москва манифестација посветена на македонската култура

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Во рамките на проектот „Читај ја Македонија!”, поддржан од Министерств... повеќе...

„Танцфест“ по четвртти пат во Велес

„Танцфест“ по четвртти пат во Велес

Велес 16 април 2018 (МИА) - Интернационалниот фестивал „Танцфест“ 2018 и годинава со танцови претста... повеќе...

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Пијанистката Дуња Иванова денеска на плоштадот „Македонија“ ќе одржи т... повеќе...

„Свети Наум како ликовен сон“  - изложба на Бернхард Холеман

„Свети Наум како ликовен сон“ - изложба на Бернхард Холеман

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на уметноста, во Музеј на ... повеќе...

Примерните затвореници ќе посетуваат културно-уметнички настани

Примерните затвореници ќе посетуваат културно-уметнички настани

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Министерот за култура Роберт Алаѓозовски и директорот на КПУ Затвор Ск... повеќе...

Поетот Митко Гогов застапен во светската антологија „Слушни ја оваа река"

Поетот Митко Гогов застапен во светската антологија „Слушни ја оваа река"

Скопје, 15 април 2018 (МИА) - Во Колумбија излезе од печат светска поетска антологија „Слушни ја ова... повеќе...

Промовирана првата книга со житија наменети за деца

Промовирана првата книга со житија наменети за деца

Струмица, 15 април 2018 (МИА) - Во просториите на манастирот „Свети Петнаесет Тивериополски свештено... повеќе...

Почина Павлина Апостолова Богданова - првенка на Македонската опера

Почина Павлина Апостолова Богданова - првенка на Македонската опера

Скопје, 15 април 2018 (МИА) - Во Скопје, на 90-годишна возраст, почина поранешната првенка на Македо... повеќе...

Жална слика на уникатна архитектура

Жална слика на уникатна архитектура

Делчево, 15  април 2018 (МИА) - Во центарот на славното делчевско село Разловци нагрден од забот на ... повеќе...

Фоторепортажа на македонски автори од изложбата „2001-Вселенска Одисеја“ во Франкфурт

Фоторепортажа на македонски автори од изложбата „2001-Вселенска Одисеја“ во Франкфурт

Скопје, 15 април 2018 (МИА) - Режисерот и продуцент Јане Алтипармаков и фотографката и мултимедијалн... повеќе...

Повеќе од 50 филмови на 21. Скопје филм фестивал

Повеќе од 50 филмови на 21. Скопје филм фестивал

Скопје, 14 април 2018 (МИА) - Повеќе од 50 филмови, работилници, гостувања на нови европски филмски ... повеќе...

Во Прилеп отворена изложбата-инсталација „Превдомување“

Во Прилеп отворена изложбата-инсталација „Превдомување“

Прилеп, 14 април 2018 (МИА) - Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ синоќа б... повеќе...

Почина режисерот Милош Форман

Почина режисерот Милош Форман

Њујорк, 14 април 2018 (МИА) - На 86-годишна возраст по кратко боледување синоќа почина познатиот аме... повеќе...

Уметницата Валентина Илијевска на Меѓународна ликовна колонија Египет 2018

Уметницата Валентина Илијевска на Меѓународна ликовна колонија Египет 2018

Куманово, 14 април 2018 (МИА) - Уметницата Валентина Илијевска од Куманово, од денеска до 25 април ќ... повеќе...