• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Култура

Отворен 21. Скопје филм фестивал

Отворен 21. Скопје филм фестивал

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија... повеќе...

 
Јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“

Јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2018“

Битола, 19 април 2018 (МИА) - Националната установа Центар за култура-Битола ги заврши подготовките ... повеќе...

Алаѓозовски: За 20-тина дена ќе излезе концептот за нов Закон за култура

Алаѓозовски: За 20-тина дена ќе излезе концептот за нов Закон за култура

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Битно е што ја усвоивме стратегијата за развој на културата. Веќе форм... повеќе...

Изложба на принтови од унагрскиот уметник Ерос Иштван во Скопје

Изложба на принтови од унагрскиот уметник Ерос Иштван во Скопје

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Изложба на принтови од Ерос Иштван, ликовен уметник од Унгарија, вечер... повеќе...

Почина Павлина Апостолова-Богданова, првенка на Македонската опера и балет

Почина Павлина Апостолова-Богданова, првенка на Македонската опера и балет

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Почина Павлина Апостолова-Богданова (1927-2018), првенка на Македонска... повеќе...

Промовирана збирка поезија на Лилјана Пецова - Илиеска

Промовирана збирка поезија на Лилјана Пецова - Илиеска

Гевгелија, 19 април 2018 (МИА) - Со подршка од програмата за култура на општина Гевгелија, синоќа бе... повеќе...

Во Куманово изложба на дела од Фестивалот на афоризмот и карикатурата Струмица 2018

Во Куманово изложба на дела од Фестивалот на афоризмот и карикатурата Струмица 2018

Куманово, 19 април 2018 (МИА) - Изложба на дела од 19. Интернационален Фестивал на афоризмот и карик... повеќе...

Објавена нова збирка раскази „Во рогот на волот“ од Блаже Миневски

Објавена нова збирка раскази „Во рогот на волот“ од Блаже Миневски

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Книга со 14 раскази насловена „Во рогот на волот“ од Блаже Миневски е ... повеќе...

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Со проекциите во Штип утре и на 25 април, почнува турнејата со кинопри... повеќе...

Наум Попевски на Меѓународен фестивал на детска поезија

Наум Попевски на Меѓународен фестивал на детска поезија

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Македонскиот поет за деца Наум Попевски денеска и утре на покана на ор... повеќе...

Пијанистката Валентина Лисица солист на вечерашниот концерт на  Филхармонија

Пијанистката Валентина Лисица солист на вечерашниот концерт на Филхармонија

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Валентина Лисица од Украина/САД, една од најпознатите пијанистки на кл... повеќе...

Промоција на книгата „Скокни, прескокни“ од Васил Мукаетов

Промоција на книгата „Скокни, прескокни“ од Васил Мукаетов

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Книгата за деца „Скокни, прескокни“ од Васил Мукаетов ќе биде промовир... повеќе...

Почнува 21. Скопје филм фестивал

Почнува 21. Скопје филм фестивал

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија... повеќе...

Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во Битола

Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во Битола

Битола, 18 април 2018 (МИА) - Универзитетската библиотека „Св.Климент Охридски“ во Битола денеска  г... повеќе...

„Година на мајмунот“  утревечер премиерно во „Милениум“

„Година на мајмунот“ утревечер премиерно во „Милениум“

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Во кино „Милениум“ утревечер  премиерно ќе биде прикажан македонскиот ... повеќе...

„Партија реми“ - премиера на Драмски театар

„Партија реми“ - премиера на Драмски театар

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Дали е животот среќа или стратегија е прашање кое го поставува новата ... повеќе...

Нов роман на Паскал Гилевски

Нов роман на Паскал Гилевски

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Издавачката куќа „Силсонс“ го објави романот „Во потрага по загубениот... повеќе...