• A-
  • A
  • A+
понеделник, 18 јуни 2018, 

Култура

„Книжевен жезол“ на ДПМ за поетите Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре

 „Книжевен жезол“ на ДПМ за поетите Видое Видичевски и Ѓеорѓе Добре

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Наградата „Книжевен жезол“ на Друштвото на писателите на Македонија за ... повеќе...

 
„Стаклена менажерија“ - премиера на Струмичкиот театар

„Стаклена менажерија“ - премиера на Струмичкиот театар

Струмица, 18 јуни 2018 (МИА) - По 23 години на сцената на Народниот театар „Антон Панов“ во Струмица... повеќе...

Во Струмица почна „Караванот на книгата“

Во Струмица почна „Караванот на книгата“

Струмица, 18 јуни 2018 (МИА) - Во Струмица почна годинашниов „Караван на книгата“ во организација на... повеќе...

 „Исцелител“ на филмскиот фестивал во Шангај

„Исцелител“ на филмскиот фестивал во Шангај

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе се прикаж... повеќе...

Турскиот културен центар„Јунус Емре“ во Скопје организира летен курс по турски јазик

Турскиот културен центар„Јунус Емре“ во Скопје организира летен курс по турски јазик

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Турскиот културен центар „Јунус Емре“ во Скопје информира дека продолжу... повеќе...

Почнува петтиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“

Почнува петтиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Претставата „Jedvanosimsoboakalomistobo“ на Саревскиот воен театар „Сар... повеќе...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Битола, 18 јуни 2018 (МИА) - Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведа... повеќе...

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Во мултимедијалниот центар на Матица од Скопје, во Паркот на книгите де... повеќе...

Детски ден на ликовната колонија „Љубанци 2018“

Детски ден на ликовната колонија „Љубанци 2018“

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Околу 20 најталентирани ученици од основните училишта во општина Бутел ... повеќе...

Втор меѓународен ликовен симпозиум „Струга 2018“

Втор меѓународен ликовен симпозиум „Струга 2018“

Струга, 18 јуни 2018 (МИА) - Околу 40 уметници од 20 држави во светот од денеска до 23 јуни ќе учест... повеќе...

Концерт „Од класика до вариете“ со Александар Коловски и Ана Кришталева

Концерт „Од класика до вариете“ со Александар Коловски и Ана Кришталева

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Македонскиот виртуоз на хармоника Александар Коловски, заедно со Ана Кр... повеќе...

Во Охрид отворен 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Во Охрид отворен 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Охрид, 17 јни 2018 (МИА) - Седумдесет и четири странски студенти кои го слушаат предметот македонски... повеќе...

Во Охрид 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Во Охрид 51. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура

Скопје, 17 јуни 2018 (МИА) - Во Охрид денеска ќе биде отворен 51. Меѓународен семинар за македонски ... повеќе...

Ќе се востанови награда од публиката на МТФ „Војдан Чернодрински“

Ќе се востанови награда од публиката на МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 16 јуни 2018 (МИА) -  В година ќе биде востановена уште една награда на Македонскиот театарс... повеќе...

Со доделување на наградите завршија Рациновите средби 2018

Со доделување на наградите завршија Рациновите средби 2018

Велес, 16 јуни 2018 (МИА) - Со доделување на наградите синоќа во Народниот театар во Велес заврши 55... повеќе...

Промоција на две обновени изданија на Лилјана Дирјан

Промоција на две обновени изданија на Лилјана Дирјан

Скопје, 16 јуни 2018 (МИА) - „Тешка свила“ и „Снег за двајца“ на Лилјана Дирјан, кои се постхумно об... повеќе...

Самојстојна изложба „Чоколадни капки“ на Ѓорѓе Јовановиќ во Виена

Самојстојна изложба „Чоколадни капки“ на Ѓорѓе Јовановиќ во Виена

Скопје, 15 јуни 2018 (МИА) - Во галеријата „Хоаст“ во Виена вечерва ќе биде отворена самостојната из... повеќе...

Мозаик

Португалец стигна со велосипед на Мундијалот во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри ...

Бебе родено во париското метро доби 25 години бесплатно возење

Компанијата за градски превоз во Париз соопшти дек...

Сахара ќе биде покриена со зеленило по неколку милениуми

По 15.000 години се очекува Сахара да позелени, ка...

Принцот Чарлс има необичен прекар за Меган Маркл

Принцот Чарлс и неговата снаа Меган Маркл се доста...

По речиси 30 години прикажување, продуцентот открива зошто Симпсонови се жолти

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „С...