• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Бизнис

Ексон Мобил го награди новиот директор Дарен Вудс за добрите резултати во 2017 година

Ексон Мобил го награди новиот директор Дарен Вудс за добрите резултати во 2017 година

Далас, 12 април 2018 (МИА) - Американскиот нафтен гигант Ексон Мобил го зголеми надоместокот на него... повеќе...

 
Анѓушев и Сугаревски во Белград ги преставија инвестициските потенцијали на Македонија

Анѓушев и Сугаревски во Белград ги преставија инвестициските потенцијали на Македонија

Белград, 12 април 2018 (МИА) - Новата македонска влада е отворена за соработка и Србија ја гледа как... повеќе...

„Еуромакс ресорсис“ ја поздравува одлуката на Владата за ревизија на Иловица - Штука

„Еуромакс ресорсис“ ја поздравува одлуката на Владата за ревизија на Иловица - Штука

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - „Еуромакс ресорсис“ ја поздравува одлуката на Владата на Република Мак... повеќе...

Аналитичарите издвојуваат пет работи најдобри за инвестирање

Аналитичарите издвојуваат пет работи најдобри за инвестирање

Лондон, 12 април (МИА) - Аналитичарите ги издвојуваат следните неколку индустрии кои моментно се нај... повеќе...

Се очекуваат големи промени во раководството на „Фолксваген“

Се очекуваат големи промени во раководството на „Фолксваген“

Франкфурт, 12 април 2018 (МИА) - Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ денеска ќе одрж... повеќе...

МЕСО задоволни од договореното за зголемување на платата во САСА

МЕСО задоволни од договореното за зголемување на платата во САСА

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Мултиетничкиот синдикат на образованието во Скопје - МЕСО изразува зад... повеќе...

Анѓушев-Љаиќ: Надминување на заедничките предизвици за соработка на компаниите

Анѓушев-Љаиќ: Надминување на заедничките предизвици за соработка на компаниите

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Србија да ги отстрани бариерите во трговијата на ориз, сувомеснати и м... повеќе...

Земјите од Западен Балкан ќе иницираат заедничко признавање на дигиталните сертификати

Земјите од Западен Балкан ќе иницираат заедничко признавање на дигиталните сертификати

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Седум премиери, 50-тина делегации и над 400 учесници го имаат потврден... повеќе...

„Сауди Арамко“ ќе гради мега проект во нафтената индустрија

„Сауди Арамко“ ќе гради мега проект во нафтената индустрија

Мумбај, 12 април 2018 (МИА) - Саудискиот арапски нафтен гигант „Сауди Арамко“ ќе гради огромна рафин... повеќе...

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце

Белград, 12 април 2018 (МИА) - Македонија и Србија први во регионот постигнаа договор за олеснување ... повеќе...

Светска банка со регионален проект за олеснување на трговијата на Балканот

Светска банка со регионален проект за олеснување на трговијата на Балканот

Белград, 12 април 2018 (МИА) - Светска банка подготвува регионален проект со кој би требало да се ол... повеќе...

Кина ги укинува царините за лековите за борба против рак

Кина ги укинува царините за лековите за борба против рак

Пекинг, 12 април 2018 (МИА) - Додека САД и Кина секојдневно воведуваат давачки и царини за разни про... повеќе...

Форд ќе го зголеми производството на Линколн возила во Кина

Форд ќе го зголеми производството на Линколн возила во Кина

Детроит, 12 април 2018 (МИА) - Автомобилската компанија Форд денеска најави дека до 2022 година ќе г... повеќе...

Годишна конференција на Народната банка на РМ во Охрид

Годишна конференција на Народната банка на РМ во Охрид

Охрид, 12 април 2018 (МИА) - Претставници на централните банки на повеќе држави од ЕУ и пошироко, на... повеќе...

Просечната нето плата во Романија достигна до 500 евра

Просечната нето плата во Романија достигна до 500 евра

Букурешт, 12 април 2018 (МИА) - Просечната нето плата во Романија во февруари годинава достигна 2.48... повеќе...

Иванов: Македонија и Турција можат многу повеќе во трговската размена и инвестициите

Иванов: Македонија и Турција можат многу повеќе во трговската размена и инвестициите

Скопје, 12 април 2018 (МИА) - Македонија и Турција можат многу повеќе да направат и во инвестициите ... повеќе...

Слоу фуд Македонија: Нова гастрономска култура, базирана на локалниот биодиверзитет

Слоу фуд Македонија: Нова гастрономска култура, базирана на локалниот биодиверзитет

Скопје 12 април 2018 (МИА) - Градење нова гастрономска култура во земјава, базирана на локалниот био... повеќе...

Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...