• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Бизнис

Еуромакс: „Иловица-Штука” нема да користи цијанид

Еуромакс: „Иловица-Штука” нема да користи цијанид

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Проектот за бакар „Иловица-Штука“ е целосно безбеден и се развива со н... повеќе...

 
Наскоро почнува вградувањето микрочипови кај домашните миленичиња

Наскоро почнува вградувањето микрочипови кај домашните миленичиња

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Наскоро ќе почне вградувањето на микрочипови кај домашните миленичиња ... повеќе...

Атанасов: АХВ ќе спроведе засилени контроли за присуство на ГМО во храната (видео)

Атанасов: АХВ ќе спроведе засилени контроли за присуство на ГМО во храната (видео)

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во наредниот период ќе спров... повеќе...

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Кинескиот извоз зголемен и покрај американските царини

Пекинг, 9 август 2018 (МИА) - Кинескиот извоз е зголемен во јули и покажува дека американските царин... повеќе...

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Македонскиот финансиски систем минатата година работеше во поповолно о... повеќе...

Телеком во првите шест месеци со раст на нето добивката

Телеком во првите шест месеци со раст на нето добивката

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Македонски телеком во првите шест месеци оствари нето добивка од 816 м... повеќе...

Во Македонија „протнати“ генетски модифициран ориз и соини шницли

Во Македонија „протнати“ генетски модифициран ориз и соини шницли

Скопје, 9 август 2019 (МИА) - Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија с... повеќе...

Во Србија најсиромашните граѓани и потстанарите ќе добиваат бесплатна струја

Во Србија најсиромашните граѓани и потстанарите ќе добиваат бесплатна струја

Белград, 8 јули 2018 (МИА) - Во Србија од денеска стапуваат на сила измените и дополнувањата на Уред... повеќе...

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Се намалуваат високите трошоци за брзите кредити кои ги издаваат финан... повеќе...

Елези: Наплатата на приходите одлична, се прават напори за реализација на капиталните инвестиции

Елези: Наплатата на приходите одлична, се прават напори за реализација на капиталните инвестиции

Скопје, 8 јули 2018 (МИА) – Во Буџетот на Република Македонија има одлична наплата на приходите со р... повеќе...

АХВ: Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски

АХВ: Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во маркети низ Македонија от... повеќе...

ЕК го одобри купувањето на „Горење“ од кинеската „Хисенс“

ЕК го одобри купувањето на „Горење“ од кинеската „Хисенс“

Љубљана, 8 август 2018 (МИА) - Европската комисија го одобри купувањето на словенечкиот производител... повеќе...

Хигиеничарите најбарани за вработување

Хигиеничарите најбарани за вработување

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Хигиеничари на станбен и деловен простор е најбараната професија за вр... повеќе...

Во Македонија во услови на современо ропство живеат 18 илјади луѓе

Во Македонија во услови на современо ропство живеат 18 илјади луѓе

Њујорк, 8 август 2018 (МИА) - Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади ли... повеќе...

Почна бербата на пиперката „ајварка“

Почна бербата на пиперката „ајварка“

Струмица, 8 август 2018 (МИА) - Во Струмичко почна бербата на пиперката „ајварка“ од сортата „куртов... повеќе...

Македонија 27-ма по извоз на домати во светот, 33-та по извоз на лубеници

Македонија 27-ма по извоз на домати во светот, 33-та по извоз на лубеници

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Македонија е на 27 место во светот според извозот на домати, а на 33-т... повеќе...

САД со царини од 25 отсто за кинеските стоки во вредност од 16 милијарди долари

САД со царини од 25 отсто за кинеските стоки во вредност од 16 милијарди долари

Вашингтон, 8 август 2018 (МИА) - САД, почнувајќи од 23 август, ќе воведат царини од 25 проценти на к... повеќе...

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...