• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Бизнис

Лажните вести предизвик на традиционалните медиуми

Лажните вести предизвик на традиционалните медиуми

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Македонија не е исклучена од феноменот на лажни вести. Тој проблем не ... повеќе...

 
Конференција: Компаниите да ги препознаат предностите на арбитражата

Конференција: Компаниите да ги препознаат предностите на арбитражата

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Компаниите да ги  препознаат предностите на арбитражата, која пак може... повеќе...

Царинската управа и штипскиот универзитет потпишаа меморандум

Царинската управа и штипскиот универзитет потпишаа меморандум

Штип, 19 Април 2018 (МИА) - Ректорот на универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, Блажо Боев и директоро... повеќе...

Западен Балкан ги договори целите за дигитална трансформација

Западен Балкан ги договори целите за дигитална трансформација

Скопје, 19 април 2018 (МИА) – Државите од Западен Балкан се заложија за намалување на цените во роам... повеќе...

Манчевски: Технолошката трансформација приоритет на земјите од Западен Балкан

Манчевски: Технолошката трансформација приоритет на земјите од Западен Балкан

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Технолошката  трансформација на земјите од Западен Балкан и нивна цело... повеќе...

Пет милиони денари за нов софтвер за транспортни дозволи

Пет милиони денари за нов софтвер за транспортни дозволи

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Пет милиони денари ќе додели Фондот за иновации и технолошки развој (Ф... повеќе...

Стан во Прага изнесува 3.700 евра за метар квадратен

Стан во Прага изнесува 3.700 евра за метар квадратен

Прага, 19 април 2018 (МИА) - Во источниот дел на ЕУ прекинато е намалувањето на цените на недвижност... повеќе...

МЗШВ: Договорите со Србија нема да го зголемат увозот на брашно во Македонија

МЗШВ: Договорите со Србија нема да го зголемат увозот на брашно во Македонија

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Минатата година увозот на брашно од Србија достигнал 53.000 тони и ови... повеќе...

Натпревар во бизнис идеи на старт-ап фирми на Дигиталниот самит во Скопје

Натпревар во бизнис идеи на старт-ап фирми на Дигиталниот самит во Скопје

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Десет старт-ап компании од шест држави од регионот ги претставија свои... повеќе...

ЕК: Македонската економија умерено подготвена да се соочи со европскиот пазар

ЕК: Македонската економија умерено подготвена да се соочи со европскиот пазар

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Македонија направи одреден прогрес и е на завидно ниво во подготовката... повеќе...

Николовски: Искористувањето на ИПАРД еден од приоритетите

Николовски: Искористувањето на ИПАРД еден од приоритетите

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Детално го разгледавме Извештајот на ЕК кој се однесува и на нашиот се... повеќе...

Компаниите од среда ќе аплицираат за пари од владините економски мерки

Компаниите од среда ќе аплицираат за пари од владините економски мерки

Скопје, 19 април 2018 (МИА) – Повикот со кој домашните компании ќе може да конкурираат за финансиска... повеќе...

Триста компјутери и 18 возила доби МЗШВ од ЕУ

Триста компјутери и 18 возила доби МЗШВ од ЕУ

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Осуманесет возила „дачија“ и 300 компјутери во вкупна вредност од 1,4 ... повеќе...

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното

Скопје, 19 април 2018  (МИА) - Преговорите за увозот на српско брашно е можно да завршат со целосно ... повеќе...

Германскиот аеродром „Фрапорт“ нуди годишни плати до 30.000 евра и платен стан

Германскиот аеродром „Фрапорт“ нуди годишни плати до 30.000 евра и платен стан

Франкфурт, 19 април 2018 (МИА) - Најголемиот германски работодавец, аеродромот Фрапорт, објави дека ... повеќе...

Калемење диви круши - горници во Мариово

Калемење диви круши - горници во Мариово

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Еколошкото друштво „Кајмакчалан“ од село Маково, Општина Новаци, денес... повеќе...

Конференција за квалитетот и сигурноста на храната

Конференција за квалитетот и сигурноста на храната

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Конференција на тема „Треба да се отвораат очите, да се толкуваат разл... повеќе...

Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...