• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Бизнис

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години

Лондон, 21 мај 2018 (МИА) - Ценита на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни... повеќе...

 
Од денеска почнува изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Од денеска почнува изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Штип, 21 мај 2018 (МИА) - Од денеска почнува изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш во должина о... повеќе...

Во Росоман се реализира меѓуграничен проект вреден 15 милиони денари

Во Росоман се реализира меѓуграничен проект вреден 15 милиони денари

Росоман, 21 мај 2018 (МИА) - Во Росоман се реализира меѓуграничен проект вреден 15 милиони денари. К... повеќе...

Дебата за законите за вработените во јавниот сектор и за административни службеници

Дебата за законите за вработените во јавниот сектор и за административни службеници

Скопје, 21 мај 2018 (МИА) - Дебата за тоа зошто се потребни измени во Законот за вработени во јавнио... повеќе...

Галички кашкавал, „станушина“ и македонски мед на „Тера Мадре Балкан“ во Брисел

Галички кашкавал, „станушина“ и македонски мед на „Тера Мадре Балкан“ во Брисел

Брисел, 21 мај 2018 (МИА) - Галички кашкавал, вино „станушина“ и мед од Македонска медоносна пчела, ... повеќе...

Франција ја предупреди Италија да ги почитува прописите на ЕУ

Франција ја предупреди Италија да ги почитува прописите на ЕУ

Париз, 20 мај 2018 (МИА) -  Стабилноста на еврозоната ќе се доведе во прашање доколку новата итал... повеќе...

Слоу фуд Македонија на „Тера Мадре Балкан“ во Брисел

Слоу фуд Македонија на „Тера Мадре Балкан“ во Брисел

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Делегација на Слоу фуд Македонија од 21 до 23 мај годинава ќе биде дел о... повеќе...

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

САД и Кина се договорија да не влегуваат во трговска војна

Вашингтон, 20 мај 2018 (МИА) - Кина и САД се договорија дека нема да водат трговска војна и дека ќе ... повеќе...

Средба на министерот Николовски со генералниот директор на ФАО

Средба на министерот Николовски со генералниот директор на ФАО

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски,... повеќе...

УПОЗ организира дебата за потребата од законски измени за јавниот сектор и администрацијата

УПОЗ организира дебата за потребата од законски измени за јавниот сектор и администрацијата

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија ... повеќе...

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на ра... повеќе...

Мандатот на Богов истекува утре, предлогот за Ангеловска-Бежоска пред пратениците

Мандатот на Богов истекува утре, предлогот за Ангеловска-Бежоска пред пратениците

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Утре истекува седумгодишниот мандат на гувернерот на Народната банка на ... повеќе...

ЕУ до СТО достави список со американски стоки за кои планира повисоки царини

ЕУ до СТО достави список со американски стоки за кои планира повисоки царини

Женева, 19 мај 2018 (МИА) - Европската унија официјално составила список со американски стоки кои мо... повеќе...

Николовски: Посветени сме на развојот на пчеларството

Николовски: Посветени сме на развојот на пчеларството

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски,... повеќе...

Крива Паланка одличен пример за прекугранична соработка и проекти финансирани од ЕУ-фондови

Крива Паланка одличен пример за прекугранична соработка и проекти финансирани од ЕУ-фондови

Крива Паланка, 19 мај 2018 (МИА) - Рокот за поднесување проектни документации за предлог-проекти за ... повеќе...

Заев-Анѓушев: Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред

Заев-Анѓушев: Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Домашните инвестиции охрабруваат и ја движат економијата напред, оценил ... повеќе...

Брнабиќ: Економските односи меѓу земјите од Западен Балкан се добри, покрај политичките проблеми

Брнабиќ: Економските односи меѓу земјите од Западен Балкан се добри, покрај политичките проблеми

Белград, 19 мај 2018 (МИА) - Економските односи меѓу земјите од Западен Балкан, и покрај сложените п... повеќе...

Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...