0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштествоПолитика

Мизрахи: Сместување и парична помош за семејството чии деца загинаа во пожарот во Шуто Оризари

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи попладнево беше во посета на опожарената куќа во Шуто Оризари и на семејството чиишто малолетни деца загинаа во пожарот. Како што се наведува во соопштението од МТСП, Мизрахи изразила сочуство до семејството и им понудила сместување и еднократна парична помош. 

Скопје, 10 јануари 2020 (МИА) – Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи попладнево беше во посета на опожарената куќа во Шуто Оризари и на семејството чиишто малолетни деца загинаа во пожарот. Како што се наведува во соопштението од МТСП, Мизрахи изразила сочуство до семејството и им понудила сместување и еднократна парична помош.

-Со голема тага ја примив веста за смртта на двете деца во пожарот во
Шуто Оризари. Како родител сочуствувам со големата болка што ја
почувствуваа денеска нивните родители.Тоа е огромна човечка
трагедија чија загуба е ненадоместлива и која не може да се изрази со
зборови. Но, мора да се остане силен и човечен. Ќе сторам се што е во
моја надлежност, да им помогнам на семејствата. Знам, дека болката е ненадминлива, но
нивните браќа и сестри ќе ја имаат мојата максимална поддршка во секој поглед, посочува министерката Мизрахи. ев/

Back to top button
Close
Close