0_Web_АктуелноMakedonija.SlajderДописници МКДОпштински вести

Митрополит г. Петар: До Третиот век Божик и Богојавление се празнувале во ист ден

До Третиот век, Божик и Богојавление се празнувале во ист ден на Водици, затоа што се сметало дека денот на кој Христос се родил е денот кога Бог се јавил, односно Богојавление. Подоцна празникот на Христовото раѓање и на Христовото крштевање се издвоени.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close