EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Mishell: Vetëm dialogu paqësor dhe gjithëpërfshirës mund ta zgjidh krizën në Bjellorusi

- Kryetari i Këshillit Evropian, Sharll Mishell sot përmes telefonit ka biseduar me presidentin rus Vladimir Putin për situatën në Bjellorusi.

Bruksel, 18 gusht 2020 (MIA) – Kryetari i Këshillit Evropian, Sharll Mishell sot përmes telefonit ka biseduar me presidentin rus Vladimir Putin për situatën në Bjellorusi.

“Sapo fola me presidentin rus Vladimir Putin për situatën në Bjellorusi. Vetëm dialogu i qetë dhe gjithëpërfshirës mund ta zgjidh krizën në Bjellorusi”, shkroi Mishell në Tuiter.

Putini paraprakisht realizoi biseda telefonike me kancelaren gjermane Angella Merkel dhe me presidentin e Francës, Emanuel Makron, me çka presidenti rus theksoi se është e papranueshme përzierja në punët e brendshme të Bjellorusisë. fc/

 

Таг
Back to top button
Close
Close