ЕвропаЕвропа.Портал

Мишел: Наскоро интензивни разговори за новата методологија за проширување

Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека Унијата во следните седмици ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во иднина ќе биде воден процесот за проширување на ЕУ.

Тирана, 24 јануари 2020 (МИА) – Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека Унијата во следните седмици ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во иднина ќе биде воден процесот за проширување на ЕУ.

– Сите земји-членки се едногласни за една работа, а тоа е дека иднината на Западен Балкан треба да биде кон Европа, потенцираше Мишел, кој подоцна ќе има средба со албанскиот премиер Еди Рама. ссм/

 

Таг
Back to top button
Close
Close