ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Мишел: ЕУ обезбеди повеќе од 16 милијарди евра помош за Украина

Европската Унија од 2014 година обезбеди повеќе од 16 милијарди евра помош за Украина за да го поддржи нејзиниот економски развој и да ја надомести загубата на Крим, изјави денеска претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, за време на неговиот говор во т.н. Кримска платформа, чија имплементација организаторите ја пренесуваат онлајн.

Back to top button
Close
Close