0_Web_AktualeEvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Mishel: BE-ja skeptike lidhur me shfuqizimin e patentave për vaksina

Bashkimi Evropian është skeptik në lidhje me përfitimet nga heqja e të drejtave të pronësisë intelektuale të vaksinave kundër Kovid-19 si mënyrë për luftën kundër pandeminë, por është i gatshëm të diskutojë për propozim konkret, tha kryetari i Këshilli i Bashkimit Evropian, Sharl Mishel.Sipas tij, mënyra e duhur për të luftuar pandeminë është prodhimi i më shumë vaksinave sa më shpejt të jetë e mundur dhe heqja e kufizimeve për eksportin e vaksinave në vende të tilla si SHBA-ja Britania e Madhe.

Back to top button
Close
Close