Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување

Брисел, 25 февруари 2020 (МИА) – Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување.

Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Советот на ЕУ во март ќе се врати на темата политика на проширувањето како би се усвоиле заклучоци и би се подготвил за мартовскиот самит на лидерите на ЕУ, на кој се очекува нов обид за постигнување консензус на земјите-членки за давање „зелено светло“ за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close