БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Албанското Министерство за здравство се самодемантира, пациентот што го прогласи за мртов преживеал клиничка смрт

По реакцијата на лекарите од Инфективната клиника во Тирана, албанското Mинистертво за здравство објави ново соопштене,во кое стои дека 61-годишниот пациент од Тирана не починал туку дека преживеал клиничка смрт.

Тирана ,23 март 2020(МИА) – По реакцијата на лекарите од Инфективната клиника во Тирана, албанското Mинистертво за здравство објави ново соопштене,во кое стои дека 61-годишниот пациент од Тирана не починал туку дека преживеал клиничка смрт.

„Пациентот (61) заразен со коронавирус хоспитализиран на Инфективната клиника во Тирана преживал клиничка смрт. Лекарите со огромни напори го вратиле во живот. Но, неговата состојба останува исклучително сериозна! Очекувајте изјава на лекарите, се објаснува во соопштението на Министерството.

Во меѓувреме медицинскиот персонал од клиниката апелира до граѓаните да останат дома,за да се спречи поголема катастрофа.

„ Вервајте ни. Ние се гржиме за Вас. Ве молиме останете дома и на тој начин помогнете ни и нам и на сите граѓани, стои во апелот. вт/

Back to top button
Close
Close