0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Министерот Димитров се сретна со норвешкиот амбасадор Јелстад

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Кралството Норвешка во Република Северна Македонија, со седиште во Белград, Јорн Јелстад.

Скопје, 15 ајнауари 2020 (МИА) – Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на  Норвешка во Република Северна Македонија, со седиште во Белград, Јорн Јелстад.

На средбата, како што соопшти МНР, било изразено заемно задоволство од досегашниот развој на пријателските односи и соработка меѓу двете земји, при што министерот Димитров  се заблагодарил за континуираната поддршката од Норвешка за евроатлантската иднина на Северна Македонија и реализацијата на нашата значајна стратешка цел – извесното членство во НАТО.

Димитров истакнал и дека од македонска страна високо се цени присуството и ангажманот на Норвешка не само кај нас, туку и во целиот регион, во контекст на неговото приближување кон европските стандарди и вредности.

Амбасадорот Јелстад ја реафирмирал поддршката на Норвешка за реализација на нашите стратешки приоритети, преку постигнување на неопходните стандарди во насока на интеграција на Северна Македонија во НАТО и во Европската Унија, подвлекувајќи дека како и досега, ќе продолжат со билатералната поддршка на бројни проекти, коишто се тесно поврзани со ЕУ пристапниот процес. дма/сп/

Back to top button
Close
Close