0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Минатата недела вкупно 6.867 нови случаи на Ковид-19, смртноста зголемена

Во текот на минатата недела регистрирани се 6.867 нови позитивни случаи од 35 градови низ државата со намалување од 13,4 проценти во однос на неделата претходно, покажува извештајот на Институтот за јавно здравје за периодот од 5 до 11 април. Во овој период пријавени се 276 смртни случаи од 29 градови што е за 6,2 проценти повеќе. Најголем број се над 60 години, односно 238 лица, потоа 27 лица се на возраст од 50 до 59 години, осумина се на возраст од 40-49 години и тројца на возраст од 30 до 39 години.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close