0_Спорт.ПорталРезултатиФудбал

Милан подобар од Наполи во дербито на осмото калчолигашко коло

Милан го победи Наполи со 3:1 во дерби-натпреварот од 8. коло на Италијанскиот фудбалски шампионат.

Неапол, 23 ноември 2020 (МИА) – Милан го победи Наполи со 3:1 во дерби-натпреварот од 8. коло на Италијанскиот фудбалски шампионат.

На дуелот одигран синоќа во Неапол, Златан Ибрахимовиќ постигна два гола за  миланезите, уште еден погодок постигна Јенс Хауге.

Кај домаќините реализира Дрис Мертенс.

Во 65-та минута, играчот за врска на Наполи, Темуе Бакајоко беше исклучен поради втор жолт картон.

По овој натпревар, Милан со 20 бода е лидер на табелата во Серија А, Наполи со 14 бода е на шестото место. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close