БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Мицотакис: Грција е столб на стабилност во југоисточниот Медитеран

Грција е земја што претставува столб на стабилност во југоисточниот Медитеран, земја која дури и во тешкиот период на економската криза одвојуваше над два отсто од БДП за одбранбени трошоци, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Брисел пред почетокот на НАТО Самитот и додаде дека Грција од кризата излегува посилна и инвестира зголемени ресурси во нејзините воени можности, „за да биде уште поверодостојна во своите обврски кон алијансата“, јави дописничката на МИА од Атина

Back to top button
Close
Close