0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитички партии

Мицкоски: Нашиот јазик е нападнат, затоа што е нападнат идентитетот

Jа поздравувам иницијативата за одбележување на меѓународниот ден на мајчиниот јазик, што во овие актуелни случувања добива поинаква и поголема важност особено поради потребата за заштита на нашиот македонски јазик, но и поради фактот што оваа година се одбележуваат и 100 години од раѓањето на големиот Блаже Конески кој преставува еден од најсилните темели и чувари на огништето на нашиот литературен јазик. Нашиот јазик е нападнат, затоа што е нападнат идентитетот. А се што треба да направиме е да слушаме што кажуваа мудрите луѓе, што пишуваше Конески.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close