Политички партии

Мицкоски на средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин.

Скопје, 29 јануари 2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, стратешките определби на Република Македонија и претстојните парламентарни избори.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека главна стратешка определба на партијата и Република Македонија е членството во Европската Унија. Тој додаде дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ има план како преку забрзани реформски процеси да ја стави Македонија на брзата трака за членство во Унијата и да ја приближи државата до европскиот стандард. Покрај членството во Европската Унија, еден од приоритетите на новата Влада ќе биде развојот на економијата и подорувањето на економската клима во државата.

Тој потенцираше дека новата Влада ќе биде отворена за соработка со странските инвеститори и е спремна за подобрување на соработката на економски план.

Во однос на предвремените парламентарни избори, соговорниците се согласни дека демократски и фер изборен процес ќе е клучен за иднината на Република Македонија.

Мицкоски посочи дека корупцијата и неказнетиот криминал се сериозен проблем со кој владата не се справува. На законот за јавното обвинителство кој го турка власта гледа како механизам за заштита на криминалот преку зголемена политичка контрола на обвинителниот сектор. Тоа не смее да се одобри, туку да се поддржи решение кое ќе обезбеди независност, изјави Мицкоски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

___________________________________________________________
МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Таг
Back to top button
Close
Close