0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитикаПолитички партии

Мицкоски: ЕУ без условување треба да почне преговори со Македонија

Македонија мора да отпочне преговори со ЕУ час поскоро, мора да се случи час поскоро таа меѓувладина конференција. Тоа е нашата единствена иднина, а ВМРО беше создадено како резултат на прозападните убедувања, затоа што кога многумина во Европа зборуваа за монархии и царства, ВМРО се бореше и крв лееше за сопствена република на Балканот. Македонија даде илјадници жртви во борбата против фашизмот, борбата против крвавиот дел од комунизмот. Македонија е браникот со кој се брани Европа, порача во своето обраќање лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред Собранието во рамки на протестот на партијата со автомобили.

Back to top button
Close
Close