МИА Радио флешПакети

МИА Радиофлеш

22 јуни 2020

22 јуни 2020

– Денеска истекува осумдневната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски со цел да се спроведат неопходните подготовки за организација на предвремените парламентарни избори на 15 јули.

– Околу 25.000 луѓе, претежно жени и деца, ги загубиле животите во Медитеранот во изминатите осум години. Тоа го нагласи турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

– По точно 99 дена киносалите во Франција повторно се отворени – првата проекција беше организирана синоќа минута по полноќ во киното Комартан во Париз, јави дописникот на МИА.

– Судан предупреди за евентуална ескалација на спорот околу етиопската изградба на мегабраната на Нил, што е извор на жестоки регионални тензии.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close