МИА Радио флешПакети

МИА Радиофлеш

18 јануари 2021

18 јануари 2021

– Целосната интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија е суштинска гаранција за натамошен демократски развој, стабилност и просперитет на регионот. Ниедна земја членка на Унијата не смее преку поставување на ирационални барања да ја доведува во прашање европската иднина на нашиот народ, Само преку дијалог и почитување на принципите и темелните вредности на Европската Унија и на меѓународното право, може да се надминат билатерални разлики и предизвици.

Лекарската комора преку соопштение од новинарите бара да се почитува пресумпција на невиност и да се избегнува практиката на објавување на комплетните имиња и презимиња на доктори за кои се поведува некаква постапка пред надлежните институции.

Министрите за внатрешни работи на С Македонија и на Црна Гора Оливер Спасовски и Сергеј Секуловиќ, на денешната работна средба договориле продлабочување и унапредување на добрата соработката меѓу полициите, конкретно во повеќе области значајни за европска интеграција.

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 376 пациенти позитивен и суспектен на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Еден пратеник од владејачкото мнозинство е позитивен на коронавирус, а уште еден е тестиран и за него се чекаат резултати. Ова, како што појасни координаторот на СДСМ Јован Митрески на почетокот на 30-тата седницата за која се уште не е утврден дневниот ред, е причината поради која во Собранието не може да се обезбеди кворум од 61 пратеник за работа.

– Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека утре во Србија ќе започне „масовна“ вакцинација на граѓаните против коронавирус, јави допсникот на МИА од Белград.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте разговараше со членовите на Долниот дом на италијанскиот Парламент бидејќи Владата западна во криза откако коалицискиот партнер, партијата Италија Вива ја напушти Владата.

– Повеќе од 600 лица се уапсени по третата ноќ по ред на протестите во повеќето туниски градови, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Прес-службата на Дејвис купот објави дека организацијата ја разгледува опцијата финалето на турнирот да се одржи во три града.

Back to top button
Close
Close