МИА Радио флешПакети

МИА Радиофлеш

13 декември 2019

13 декември 2019

– За време на романското претседателство Северна Македонија ќе стане членка на Организацијата за црноморска економска соработка, рече шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, на денешната прес конференција по 41. состанок на советот на министри за надворешни работи на земјите членки на организацијата, јави дописничката на МИА од Атина.

– Од понеделник почнува расправата по дополнетиот буџет за 2020 година што беше усвоен вчера на владина седница, а во кој се вградени 12-те амандмани прифатени во дебатата во собраниската Комисијата за финансирање и буџет. Во фокусот на буџетот за наредната година е човечкиот капитал. Министерката за финансии Нина Ангеловска оценува дека инвестициите во човечкиот капитал се клучни бидејќи тие ја движат економијата и ги движат промените.

– Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари проштална средба со турската амбасадорка, Тулин Еркал Кара.

– Неселективно системско решение се нуди со новиот закон за моторни возила што е во собраниска процедура, а кој треба да стапи на сила од 1 јануари 2020 година и кој воведува еколошка компонента која значи оние што загадуваат ќе плаќаат поголем данок. Висината на данокот ќе се утврди со уредба што ќе се донесе по усвојување на законот, а ќе дефинира каде колку ќе биде данокот по вредност на возилото, а колку данок по загадување. Ова го истакна министерката за финансии Нина Ангеловска во одговор на прашање на денешната прес-конференција.

– Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија има доверба во францускиот претседател Емануел Макрон и изрази благодарност за поддршката на Париз за европскиот пат на неговата земја.

– Германската полиција пронашла плински боци и стара воена муниција во станот во источна Германија во кој денеска се случи експлозија.

– Поранешниот премиер на Алжир Абделмаџид Тебуне е избран за претседател на земјата, откако ги доби гласовите од над половина гласачи.

– Од денеска до недела на лизгалиштето при спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, почнува меѓународниот хокеарски турнир „Ајс фестивал“, а на кој ќе учествуваат четири тима од кои два се македонски.

Back to top button
Close
Close